Budapest esélyes pályázó az olimpiára – a megvalósíthatósági tanulmány szerint

Forrás: MTI/turizmus.com

 2015. június 10. 16:42

A Magyar Olimpiai Bizottság szerdai közgyűlésén úgy döntött, támogatja a 2024-es olimpia és paralimpia pályázati szándéknyilatkozatának benyújtását. A közgyűlés előtt bemutatott megvalósíthatósági tanulmány szerint Budapest esélyes pályázó, az országnak pedig megéri otthont adni a játékoknak.

A MOB javasolja Budapest közgyűlésének, hogy szintén támogassa a szándéknyilatkozatot, valamint hatalmazza fel Tarlós István főpolgármestert, hogy a főváros képviseletében a MOB-bal közösen nyújtsa be a jelentkezést.

A MOB közgyűlésén részt vett Tarlós István is, aki megerősítette, hogy a Fővárosi Közgyűlés június 23-i ülésén – az olimpia nemzetközi napján – dönt majd a kérdésben, és „nagy valószínűséggel egyhangúlag a pályázati szándéknyilatkozat benyújtása mellett lesz", s – amint jelezte – azt várhatón a kormány is támogatni fogja.

A közgyűlés a határozat előtt meghallgatta a megvalósíthatósági tanulmányról készült beszámolót, amely szerint a Magyarország képes 2024-ben olimpiát rendezni, Budapest esélyes pályázó, az országnak pedig megéri otthont adni a játékoknak. A PricewaterhouseCoopers nemzetközi tanácsadó vállalat és magyar várostervező, mérnök és közlekedéstervező szakértő partnerei által elkészített dokumentum mindhárom felsorolt megállapítást alátámasztotta gazdasági és sportszakmai indokokkal.

Az 1300 oldalas tanulmány szerint az olimpia gazdasági előnyei, a nemzetgazdaság többletjövedelme 1100 milliárd forintra becsülhető, a szükséges befektetés összege pedig ennél kevesebbre, 774 milliárd forintra tehető. Amellett, hogy a játékok rendezésének gazdasági mérlege egyértelműen pozitív, az esemény megszervezése „segítené Magyarország felzárkózását Nyugat-Európához, a magyar életszínvonal közelítését a nyugatihoz."

A tanulmány szerint 2015 és 2025 között évente átlagosan a költségvetés fél százalékát tennék ki az olimpiai befektetések, így a rendezés az ország számára gazdasági-pénzügyi szempontból megvalósítható, valamint bőven finanszírozható és megtérülő befektetést jelent.

A tanulmány úgynevezett masterplanje, az olimpiai falut és a központi létesítményeket figyelembe véve, dél-budapesti helyszínt javasol. Egyben nemzeti olimpiával, azaz vidéki helyszínekkel is számol, s 2024. július 19.–augusztus 4-i időpontot tart megvalósíthatónak. A tanulmány illeszkedik Budapest hosszú távú városfejlesztési terveihez, „használja és hasznosítja a Dunát".

A tanulmány készítői „feltételezték az átlag 3 százalékos gazdasági növekedést tartalmazó gazdasági pálya fennmaradását és az olimpiától függetlenül elhatározott fejlesztések, fejlesztési tervek tényleges megvalósulását."

A 2024-es játékokra idén szeptember 15-ig lehet jelentkezni, a házigazdáról 2017-ben Limában dönt a NOB. Eddig Boston, Hamburg és Róma jelezte, hogy versenybe száll a rendezés jogáért.

Niklai Ákos, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke, úgyis mint a társadalmi párbeszéd szereplője, üdvözölte a szándékot az olimpia megpályázására, hiszen a hazai turizmus szereplői, a szállodák és az éttermek fontosnak tartják a nagy tömegeket vonzó sport- és kulturális események szervezését. Örömét fejezte ki, hogy a megvalósíthatósági tanulmány szerint a magyar szállodaipar már most képes a NOB szállásigényeit kielégíteni, amit segített vidéki versenyhelyszínek figyelembe vétele is. Egy esetleges olimpia jelentősen javítja a turizmus infrastrukturális feltételeit, bővíti az ország és a főváros attrakcióit, vonzerejét – tette hozzá.