Siófok és Balatongyörök a legvirágosabb

Forrás: turizmus.com

 2014. november 28. 14:47

Az idén huszonegyedik alkalommal megrendezett „Virágos Magyarországért" verseny győzteseit díjazták a Várkert Bazárban. A fődíjakat dr. Ruszinkó Ádám turizmusért felelős helyettes államtitkár és dr. Faragó Péter, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatója adta át a települések polgármestereinek.

Mintegy 300 település nevez be évente az innovatív hazai megmérettetésre, a Virágos Magyarországért környezetszépítő versenyre. A versenyt idén négy minisztérium (NGM, BM, EMMI, VM), Budapest Főváros Önkormányzata, a Magyar Turizmus Zrt., és több civil szervezet, közöttük a verseny szervezésében is tevékenyen résztvevő Virágzó Magyar Kertkultúráért Alapítvány írta ki. A jubileumi emlékévre tekintettel idén a verseny kiemelt témája a településeken található I. világháborús emlékhelyek környezetének gondozottsága volt. A verseny célja egy esztétikus, vendégváró település- és országkép kialakítása, a turizmus fellendítése, valamint a településeken élők összefogásának ösztönzése.

 

A Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Turizmus Zrt. közös fődíját Siófok és Balatongyörök kapta, így a két település nyerte el a jogot, hogy 2015 szeptemberében képviselje Magyarországot az Európai Virágos Városok és Falvak Versenyén. A díjazott magyar települések sikerességét bizonyítja, hogy a legutóbbi európai megmérettetésen város kategóriában Gyula szerezte meg az aranyérmet.

A miniszterelnöki különdíjat város kategóriában Százhalombatta, falu kategóriában pedig Ordas kapta. A verseny fontos összekötő kapocs Európával, mivel Magyarország alapító tagja a 12 európai országot átfogó Európai Virágosítási és Tájépítészeti Társaságnak, amely az Európai Virágos Városok és Falvak versenyét szervezi.

A díjátadók között a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Turizmus Zrt. mellett számos kormányzati és civil szervezet képviselteti magát.

A Belügyminisztérium Kozárdnak, Várdának, Bakonykútinak, Mosonmagyaróvárnak, Szentesnek és Szerencsnek nyújtott át díjat, a belügyi személyi elismerést Szászné Dr. Várkonyi Adrienn, Gyula város főkertésze kapta, akinek jelentős szerepe volt abban, hogy Gyula a 2014. évi európai versenyben aranyérmet szerzett. A hagyományos magyar növény és virágkultúra megőrzéséért a Földművelésügyi Minisztérium Gyöngyössolymos és Zalaegerszeg önkormányzatának munkáját ismerte el. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma kulturális díját Sárospatak kapta, míg a környezettudatos oktatás megvalósulásáért három óvoda és két iskola munkáját emelték ki. Budapest főváros díját a XIX. és a XI. kerület nyerte el.

A Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatója, dr. Faragó Péter a fenti díjakon túl számos további elismerést osztott ki a verseny résztvevőinek, a díjkiosztó ünnepségen összesen 74 települést jutalmazott a szakmai zsűri. A Magyar Turizmus Zrt. turisztikai díjait Tivadar és Sárvár képviselőinek nyújtotta át. A verseny első helyezettje 2 000 fő feletti falu kategóriában Rajka települése, 50 000 fő feletti város kategóriában Veszprém városa, Budapest kerületei kategóriában Józsefváros. Az I. világháborús emlékhelyek környezetének gondozottságát jutalmazó különdíjat Dozmat települése nyerte el. Negyedszer adták át a "Magyarország legszebb főtere" díjat, ezúttal Nagykőrösnek. A Virágos Magyarországért Szervező Bizottságának legmagasabb díját, az Arany Rózsa-díjat idén Hatvan, Mohács, Balatonfüred, Hódmezővásárhely, Encs, Keszthely és Váckisújfalu kapta.