Újra lesz külképviselői találkozó Budapesten? - Interjú Langer Katalinnal

Szerző: Szebeni Zsolt

Forrás: turizmus.com

 2015. május 15. 14:53

Csaknem két év szünet után, 2015 őszére ismét várható külképviselői értekezlet szervezése – többek között erről tájékoztatta szerkesztőségünket a Magyar Turizmus Zrt. újonnan kinevezett nemzetközi és kongresszusi igazgatója. Langer Katalinnal három héttel hivatalba lépése után beszélgettünk.

- Részben fiatal kora miatt, részben eddigi pályafutásának köszönhetően, kevesen ismerik önt olvasóink közül. Ezért, rendhagyó módon, először hadd kérjünk egy rövid szakmai életrajzot.

- Akaratlanul is tapasztaltam az érdeklődést, rengetegen nézték meg LinkedIn-profilomat. Bízom abban, hogy nagyon gyorsan leszek ismert együttműködő partnere a turisztikai szakma szereplőinek.

Angol szakra jártam az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen, majd szakközgazdász képesítést szereztem, először, 2004-ben idegenforgalom és szálloda szakon a Kodolányi János Főiskolán, később, 2008-ban szállodai menedzsment szakon a Corvinus Egyetemen.

Utaztatással kapcsolatos tapasztalatokra a VISTA Utazási Irodában, majd azon belül a BCD Travel munkatársaként tettem szert 2002 és 2006 között, így megismerhettem mind a lakossági, mind a corporate utaztatás alapjait.

Az MT Zrt.-nél azonban legalább ennyire fontos lesz, hogy van rálátásom a kormányzati munkára, valamint a nemzetközi kapcsolatok, illetve az uniós projektek menedzselésére is, hiszen a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal Nemzetközi Osztályának vezetője voltam 2010-től 2013-ig, majd a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara külkapcsolati igazgatójaként dolgoztam 2013-tól mostani kinevezésemig.

Remélem, hasznosítani tudom majd azokat a tapasztalataimat is, amelyeket a földművelésügyi, a nemzetgazdasági, valamint a külügyi és külgazdasági tárcával való együttműködés során szereztem, legyen szó a magyar agrárium képviseletéről, a keleti és déli nyitás előkészítéséről, uniós projektek menedzseléséről, a brüsszeli döntéshozatali mechanizmusról vagy éppen a V4 országok összefogásáról.

 

- Ön az egyik kitüntetetten fontos terület vezetését vállalta a nemzeti marketingszervezeten belül, hiszen a szállodák, a programgazdák, a beutaztatók és a turizmus sok más hazai szereplője állandó és intenzív kapcsolatot igényel mind a külképviselőkkel, mind a Kongresszusi Iroda munkatársaival. Egyrészt piaci információkra vágynak, másrészt konkrét projektekben keresik az együttműködés lehetőségét. Nem véletlenül voltak rendkívül népszerűek azok a workshopok, amelyeken face-to-face megbeszéléseket folytathattak az MT Zrt. munkatársaival, s amelyeken maguk is bemutathatták újdonságaikat, elmondhatták javaslataikat. Ilyen rendezvényre 2013 őszén került sor utoljára. Számíthat-e a szakma ezeknek a találkozóknak az újraszervezésére?

- Terveink szerint 2015 őszén ismét szervezünk külképviselői találkozót, azonban erről, illetve ennek részleteiről végleges döntés még nem született.

Ugyanakkor a külföldön dolgozó képviselőinkkel való intenzív kapcsolattartás, a kölcsönös tudásátadás házon belül is rendkívül fontos, ezért eredményes az a megoldás szerintem, hogy létrejött a nemzetközi és kongresszusi igazgatóság. Azok a szakemberek, akik eddig is odaadóan végezték a munkájukat, s a lehetőségek szerint eddig is együttműködtek, mostantól szervezetileg is összetartoznak. Az a célunk, hogy ez konkrét eredményeket, például a külképviselők piacismerete és kapcsolatrendszere segítségével megszerezett kongresszusokat eredményezzen.

Hrabovszky Zsolt, a Kongresszusi Iroda vezetője, valamint Aranyossy Mihály, a Nemzetközi Együttműködések Irodájának vezetője irányításával ugyanazok a kollégák vannak a fedélzeten, akik eddig ezeken a területeken dolgoztak, csak, reméljük, az eddiginél is hatékonyabban tudjuk majd kamatoztatni tudásukat.

A Kongresszusi Iroda eddigi munkájának köszönhetően nem panaszkodhatunk a nemzetközi ismertségre, s ápoljuk a különböző szervezetekben betöltött tagsági kapcsolatainkat is.

 

- A napokban jelentette meg az NGM a kínai külképviseletre kiírt szakdiplomata pályázatot. Várható változás más képviseleteken is?

Terveink közt rendkívüli döntés nem szerepel, a pekingi posztra azért nyílt meg a pályázati lehetőség, mert Révész Ágota turisztikai szakdiplomata asszony távozik.

Korábban lehetett hallani a teljes hálózat átszervezéséről, az észak-európai modell kiterjesztéséről, vagyis arról, hogy Székely Györgyhöz hasonlóan a külképviselő, vagy inkább kapcsolattartó más régiók és országok esetében is budapesti székhellyel végezné a munkáját.

Követnünk kell a küldőpiacok változását, és a rendelkezésre álló anyagi forrásainkat a beutazó forgalom, a vendégéjszakák számának növelése érdekében a lehető leghatékonyabban fogjuk felhasználni. Azokra a piacokra koncentrálva, amelyekről a legtöbb szabadidős vagy MICE-vendéget remélhetjük.

Nem tudok beszámolni olyan változásról, amelyet említett, nincs előkészületben ilyen átalakítás. Azt persze nem ígérhetem, hogy hosszú távon is így marad a hálózat.

- Mind a Kongresszusi Iroda munkatársainak, mind a külképviselőknek kiemelt feladata lesz – legalábbis reméljük – a 2018-ban átadni tervezett új, nagy befogadóképességű budapesti kongresszusi központ népszerűsítése, értékesítése. S ebben szorosan együtt kell majd működniük a fővárossal is. Hogyan készülnek erre?

Nagyon várjuk, hogy megismerhessük az új létesítmény terveit, hogy pontosan tisztában legyünk a kongresszusi központ által kínált lehetőségekkel. Fontos lenne tudni azt is, pontosan mikortól erősítheti ez a beruházás a magyarországi MICE-kínálatot. Addig sem tétlenkedünk persze, de egyelőre csak általánosságban tudunk beszélni az új lehetőségről.

A fővárossal való együttműködés továbbra is kifogástalan, egymás számára partnerek vagyunk, és természetesen a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ munkatársaival egyaránt. Ugyanakkor nem szabad megfeledkezzünk arról, hogy mi az egész országot képviseljük. Szerencsére, ma már Budapesten kívül is számos településen nemzetközi rangú a kongresszusi és rendezvénykínálat.

 

- Az MT Zrt. márciusban életbe lépett, új szervezeti és működési szabályzatának ismertetésekor Faragó Péter vezérigazgató kiemelte a turisztikai és az agrárterület együttműködésének fontosságát. Ezzel indokolta többek között, hogy a kiállításszervezők a mindkét területet kiszolgáló stratégiai igazgatósághoz kerültek. Az ön által vezetett igazgatóság milyen kapcsolódási pontokat talál az agrármarketing vezérigazgatósággal?

- Engem az eddigi pályafutásom is segít abban, hogy lássam és értsem az agrárium és a gasztronómia jelentőségét a turisztikai kínálaton belül. Nem véletlenül volt az, hogy az elsők között Lipcsey György AMV-vezérigazgató-helyettes úrral konzultáltam, akivel megvizsgáljuk a konkrét együttműködési lehetőségeket, legyen szó akár a Kamrapolc projektről, akár nemzetközi vásárokon való közös megjelenésekről.

SZS
Fotó: Grósz Balázs