A Mátyás-templom történetét bemutató kiállítás nyílt a Várban

Forrás: turizmus.com

 2015. április 16. 11:53

A Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában és a Mátyás-templomban felsorakoztatott műtárgyak, tárgyi emlékek és dokumentumok most először mutatják be ilyen egységben és teljességben a templom több évszázados múltját, gazdag történelmét.

Az aprólékos gonddal készített tárgyak megannyi viszontagságon estek át: számos legenda él arról, hogy háborúk idején miként helyezték biztonságba őket – emlékeztetett Erdő Péter bíboros az ünnepélyes megnyitón, hozzátéve, hogy a tárgyak visszaszerzése sem volt könnyű. Ezek fényében még nagyobb érték, hogy több száz műtárgyat tudhat ma is birtokában a templom – mondta.

Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Az április 16-tól látható kiállítás első állomása Ferenc József 1867-es Mátyás-templombeli koronázásának emlékeit ismerteti, hiszen ekkor vált világossá, hogy a templom restaurálásra szorul. Ezt követően visszaugrik 13. századi építéshez, majd kronológiai sorrendben halad. Végigvezeti a látogatókat a gótikus átépítések emlékein, bemutatja a török kort, amikor az épületet dzsámivá alakították át, majd azt az időszakot, amikor Buda 1686-os visszafoglalása után a jezsuiták használták az épületet. Részletesen foglalkozik a Schulek Frigyes által vezetett 19. századi nagy felújítással, végül a 2004-ben elkezdett és tavaly befejeződött műemléki rekonstrukció állomásait eleveníti fel.

A tárlat fontos darabja a Schulek Frigyes által készíttetett hatalmas gipsz makett, amely 1877-től 1884-ig készült, és amelynek tervezése és építése mindig az adott épületrész tervezésével egy időben történt. A makett 18 ezer darabból készült, a Mátyás-torony majdnem négy méter magas rajta.

A Vármúzeum három kiállítóterében több mint 350 műtárgy, a Mátyás-templomban mintegy 100 műtárgy látható. A kiállítás október 18-ig látogatható. A kiállítás 776 oldalas katalógusában 68 szerző tanulmánya olvasható, szerkezete tükrözi a kiállítás kilencfejezetes felosztását.

Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes a megnyitón beszédében kiemelte: a Mátyás-templom nemcsak a világörökség része és jelentős műemlék, hanem a nemzeti egység jelképe is. Az egyház, a kormány és a főváros harmonikus együttműködésének eredménye a Mátyás-templom felújítása és a most megnyíló kiállítás is – tette hozzá.