November 23-i cikkünkben számoltunk be arról, hogy a kormány módosítaná a szálláshely-szolgáltatók adatközlési kötelezettségének szabályait. A turisztikai térségek fejlesztésének állami feladatairól szóló 2016. évi törvény módosítása szerint Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ néven felhő alapú informatikai rendszer jönne létre, ami a jogszabály megfogalmazása szerint könnyíti a szálláshely-szolgáltatók adminisztrációját, és egyben támogatja az országos statisztikai adatgyűjtést.
A rendszer létrejöttét lehetővé tevő törvénymódosítás illetve a rendszert működését leíró jogszabály 2017. december 21-én már meg is jelent a Magyar Közlönyben. A kereskedelemről szóló 2005. évi törvény módosítási javaslata alapján a kormány felhatalmazást kapott arra is, hogy rendeletben állapítsa meg a szálláshely-szolgáltatás feltételeit, a szálláshely-üzemeltetés bejelentésének rendjét, a szálláshely-nyilvántartás személyes adatot nem tartalmazó adattartalmát és a nyilvántartás-vezetés eljárási szabályait, a szálláshely-szolgáltató tájékoztatási és adatszolgáltatási kötelezettségeit, valamint a kötelezettségek be nem tartásának jogkövetkezményeit.
![]() |
|
A kisebb szolgáltatóknak ingyenes lesz a szoftver |
|
Fotó: pixabay.com |
Jogi szakértőnk, Salamon András a következő magyarázatot fűzte a jogszabályhoz:
A módosítás lényege, hogy a kormány egy később megalkotásra kerülő rendeletben előírja, hogy a szálláshely-szolgáltatók statisztikai adatokat kötelesek adni a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató központnak. A központ üzemeltetőjét a kormány szintén egy későbbi rendeletben nevezi meg, a módosítás többi szövegéből vélelmezhető, hogy a Magyar Turisztikai Ügynökség lesz az.
KAPCSOLÓDÓ
Felhőbe mennek a turizmusadatok
KAPCSOLÓDÓ
Konferencia a turizmusfejlesztés gazdaságélénkítő hatásáról

