A világ számos pontján aszály és rekordalacsony vízszintek nehezítik a mindennapokat, így az Egyesült Államok délnyugati részén a Colorado folyórendszer, Németországban a Rajna, Magyarországon pedig a Duna is nehéz helyzetbe került.
A Dunán tapasztalható, rekordközeli alacsony vízállás elsősorban a turizmust bénította meg, Budapestnél a folyam vízszintje csütörtökön mindössze nyolc centiméterre közelítette meg a nyolc évvel ezelőtti történelmi mélypontot.
A MAHART-PassNave tájékoztatása szerint számos szállodahajó vesztegel a kikötőkben, a budapesti és mohácsi járatok nem tudják folytatni útjukat, a júliusi foglalások száma pedig 18 százalékkal esett vissza.
Hasonló okokból az Avalon Waterways is több járatának törlésére kényszerült a Duna és a Rajna kedvezőtlen vízállása miatt.
A hajók Budapesttől északra rekedtek, ezért a héten felfüggesztették a Budapestről északra fekvő városokba irányuló városnéző túrákat. A fejlemények súlyos csapást mértek a gazdaságilag fontos ágazatra – írja a portfolio.hu.

A MAHART szerint a csökkenés egy hosszabb távú tendencia része, és annak ellenére, hogy a hajózási társaságok és a kikötők igyekeznek alkalmazkodni a helyzethez, a vízszint egyre gyakrabban süllyed a működési határértékek alá.
Somodi László, a MAHART-PassNave vezérigazgatója elmondta, hogy a turizmus bővülésével a nemzetközi folyami hajózás messze a magyar hajózási ipar gazdaságilag legfontosabb szegmensévé vált: évente mintegy 600 ezer utast szállít, és szélesebb körű gazdasági hasznot generál.
A MAHART-PassNave egyébként a napokban tette ki tájékoztatását a menetrend-változásról, ami a Duna extrém alacsony vízállásával függ össze, ebből kiderül, hogy több járat nem közlekedik. A szolgáltatások jövő héten újraindulhatnak, ha a vízszint a várakozásoknak megfelelően emelkedik.
A vízveszteség olyan komoly és az időjárási kilátások sem kedvezőek, ami azt vetíti előre, hogy nem lesz elég a kompenzációra, a helyzet javulására a következő időszakban.
De nem csak a magyarországi folyókon és tavakon komoly a helyzet. Mint arról a cikk beszámol, Németországban szerdán elindították az országos vízszint-megfigyelő rendszert (NIWIS), amely napi szinten összesíti a folyók, a talajvíz és a talajnedvesség adatait.
Az ország az elmúlt huszonöt évben 60 milliárd köbméter vizet veszített az éghajlatváltozás miatt, a növekvő vízhiány pedig 2050-ig akár 625 milliárd eurós gazdasági kárt is okozhat. A Rajna rendkívül alacsony vízállása máris komoly logisztikai és ipari fennakadásokat okoz.
A vízkészletek megóvása érdekében Münchenben például augusztus elsejéig korlátozzák a lakossági vízhasználatot, a szabályszegőkre pedig akár 50 ezer eurós bírságot is kiszabhatnak.
Amerika is hatalmas vízhiánnyal néz szembe, a Colorado folyórendszer – amely mintegy 40 millió embert lát el ivóvízzel, továbbá hatalmas mezőgazdasági területek öntözését is biztosítja – rekordalacsony téli hótakarója és a valaha mért legmelegebb március tovább tetézte a gondokat. Arizonában különösen drámai a helyzet, ahol a San Carlos-víztározó kapacitása mindössze egy százalékra apadt. Egy utahi kisváros, Emery pedig hat-kilenc hónapon belül teljesen kifogyhat az ivóvízből, ha nem sikerül új forrást találnia.
KAPCSOLÓDÓ
Több strand sem nyit ki idén a Velencei-tónál az alacsony vízállás miatt
A következő napok kánikulája tovább csökkentheti a vízszintet, ami nemcsak a strandolást, a vízminőséget is befolyásolja.
