Egy állandó Márai-tárlat is nyílik Budapest I. kerületében, a Virág Benedek Házban, a Márai Sándor író születésének 125 évfordulója alkalmából megvalósuló emlékév keretében.

A kiállítás létrehozását a kulturális kormányzat is támogatta azért, hogy a helyi közösségek is megélhessék mindazt, amit Márai Sándornak jelentett saját közössége, nemzete, és egykori lakhelye, Krisztinaváros - mondta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter, az emlékévet bemutató szerdai sajtótájékoztatón, Budapesten.

A miniszter kitért arra is, hogy az emlékévhez kapcsolódva a kormányzat újraindítja a Márai-programot, amelynek célja a nemzeti kultúrkincs megőrzése, a magyarországi és a határon túli magyar kiadók által megjelentetett, értéket képviselő könyvek eljuttatása minél több olvasóhoz a könyvtárakon keresztül, valamint az olvasáskultúra fejlesztése, a kortárs magyar szerzők támogatása és megismertetése.

 

marai-emlekev-borocz-fb-2
Novemberben nyílik majd a tárlat a Virág Benedek Házban (Fotó: Böröcz László / Facebook)

 

Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központjának elnöke elmondta, hogy a Petőfi Irodalmi Múzeum és az Újságmúzem közreműködésével létrehozott állandó tárlat ritkaságszámba menő dokumentumokkal, valamint a Márai családi hagyatékából származó bútorokkal mutatja be az író pályáját.

Kiemelte, hogy a PIM rendelkezik a legteljesebb Márai-gyűjteménnyel, amely az író életművét kutató és hagyatékát gondozó Mészáros Tibor irodalomtörténész, Márai-kutató segítségével bővül tovább az író levelezésével, valamint Márai Gábor és felesége hagyatékával.

Böröcz László, az I. kerület polgármestere kiemelte, hogy az április 11-én kezdődő és 2026. április 11-ig tartó emlékév kiemelkedő eseménye lesz a Virág Benedek Házban novemberben nyíló Márai-tárlat.

A hat szobából álló kiállítás négy tematika köré csoportosul: Márai kassai éveire, az azt követő vándorlásaira, a budapesti évekre, valamint emigrációjának meghatározó pillanataira fókuszál. 


A tárlathoz egy kéttermes, a XX. század eleji kávéházi hangulatot idéző enteriőr is kapcsolódik, amely egyben múzeumi kávézóként is működik majd.

A polgármester arról is beszélt, hogy az emlékévre a tárlat megnyitása mellett olyan programokat szerveznek, amelyek a kerületi és a nemzeti identitást, és a krisztinavárosi közösséget is erősíteni tudják.

(Nyitókép: Böröcz László / Facebook)

KAPCSOLÓDÓ

Meghosszabbítja negyvenezer év ékszereit bemutató kiállítását a Magyar Nemzeti Múzeum

A nyár közepéig látható tárlat őskori leleteket és kortárs ékszereket is bemutat.