Húszéves a debreceni Modem Modern és Kortárs Művészeti Központ: ebből az alkalomból minden idén 20. életévét betöltő látogató egész évben ingyenesen nézheti meg a kiállításokat, köztük február 22. és május 24. között a Salvador Dalí divatvízióiból és az Iparművészeti Múzeum kortárs magyar divatanyagából összeállított Időmimikri című tárlatot.

Az intézmény közleményében a tervezett Dali-kiállítás kapcsán felidézte: 55 év telt el azóta, hogy Salvador Dalí tizenkét rajzban rögzítette elképzeléseit a jövő divatjáról. A belga alapítású, nemzetközileg ismert textilipari márka, a Scabal felkérésére készült munkák a kétezres évek kortárs magyar divattervezőinek munkáiból összeállított válogatással együtt lesznek majd láthatóak február 22-étől a Modemben.

A kiállításon hat eredeti Salvador Dalí-mű mellett az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből Király Tamás, Fazekas Valéria, Németh Anikó (Manier), Remete Krisztina, Zsigmond Dóra, Pápai Lilla, a Perceptuel Thinkers kollektíva, a Use Unused, a Romani Design és Attalai Zita alkotásait is kiállítják.

 

A tárlat címét Salvador Dalí 1931-ben festett, Az emlékezet állandósága című műve inspirálta. A kiállítás a divatot „olyan időérzékeny kulturális gyakorlatként vizsgálja, amely a különböző stílusok és korok rétegzettségét és összefüggéseit mutatja fel” – írta az intézmény, megjegyezve, hogy a tárlathoz kapcsolódóan rajzpályázatot hirdetnek gyerekeknek és iskolai csoportoknak Milyen lesz a divat 2050-ben? címmel.

dali-reprodukció, Fotó: keretezett reprodukció/MODEM
Salvador Dalí: Year 2000, reprodukció (Fotó: MODEM)

Beszámoltak arról is, hogy a Modem és temesvári partnere, a FABER, közös projektbe kezd az Interreg VI-A Románia–Magyarország program keretében, az Európai Unió támogatásával. 

A program célja, hogy megoldást találjon két, hasonló paraméterekkel rendelkező, közepes nagyságú regionális város közös kihívásaira. 

 

A projekt „stratégiailag ötvözi a kontextuális gazdasági fejlődésről szóló hagyományos és kortárs reflexiókat, a művészetet és a designt pedig pozitív társadalmi változások katalizátoraként kívánja felhasználni” – ismertették.

A szakmai és a művészeti területeken túl egyben komoly beruházás is történik a Modem világítás- és légtechnikájának fejlesztésében, így a projekt összhangban áll az EU fenntartható növekedésre és kulturális sokszínűségre vonatkozó céljaival Románia és Magyarország területén – emelték ki.

Nyitókép: Facebook/MODEM

KAPCSOLÓDÓ

Múzeumi besorolást kapott a debreceni MODEM

Ez azt jelenti, hogy a MODEM mostantól muzeális intézmény, gyűjteménye pedig közgyűjteménynek tekintendő.