Minden év áprilisában, a Föld napjának hetén rendezik meg a Fenntarthatósági Témahetet a témakör komplex bemutatása érdekében. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) idén már tizedik alkalommal csatlakozik a kezdeményezéshez.
A hivatal szakemberei a hét során mintegy 1100 diákhoz viszik el az élelmiszerpazarlás megelőzésének praktikáit, valamint ingyenesen elérhető, kulcsrakész oktatási anyagokkal és iskolai program-ötlettárral segítik a pedagógusokat. Az interaktív tanórák mellett a hivatal közösségimédia-felületein is kiemelt szerepet kap a fenntarthatóság témája a következő napokban.
A témahéten, április 20-24. között országszerte több mint 1100 diák vehet részt a Nébih tematikus óráin.
A foglalkozáson játékos és interaktív módon ismerkedhetnek meg a felelős élelmiszer-felhasználás alapjaival.
A hivatal ingyenesen elérhető, kulcsrakész oktatási anyagokat biztosít a pedagógusok számára. Így minden érdeklődő iskola beemelheti a tematikus hét témái közé a tudatos élelmiszerfelhasználással kapcsolatos ismereteket.

A diákok szemléletformálását interaktív és újszerű formában támogató tematikus tananyagok rövid felkészülés után könnyedén beépíthetők az iskolai oktatásba.
A Fenntarthatósági Témahét alkalmából a Nébih két új, az alsó tagozatos diákoknak szóló óratervvel is készült. Az „Oldjuk meg az élelmiszerpazarlást!” című foglalkozás alapja egy feladatlap, amelyhez egy 45 perces prezentáció tartozik. A „Gondolkodjunk maradék nélkül” elnevezésű foglalkozás játékos, könnyen befogadható formában ismerteti meg a diákokkal az élelmiszerhulladék keletkezésének főbb okait, és gyakorlati megoldásokat kínál azok megelőzésére.
A felső tagozatos tanulók számára elérhető a „Süssünk-főzzünk maradék nélkül” interaktív foglalkozás, melynek során a diákok kiscsoportos formában ismerkedhetnek meg a biztonságos és fenntartható ételkészítés alapelveivel. Az anyaghoz a pedagógusoknak részletes óravázlat és háttéranyag is a rendelkezésére áll a foglalkozás hatékony megvalósításához.
A középiskolás korosztály számára az Okos Doboz digitális felület KonyhaKontroll aloldalán külön témakör foglalkozik az élelmiszerpazarlás csökkentésével és a fenntarthatósággal. A tanulást hét animációs videó és 35 interaktív feladat segíti, amelyek élményszerű módon közvetítik a legfontosabb ismereteket.
A kulcsrakész óravázlatok és prezentációk mellett idén először egy iskolai program-ötlettár is segíti a pedagógusokat, hogy minél színesebb aktivitások valósulhassanak meg.
A tananyagok elérhetők a Maradék nélkül program weboldalán.
A Föld napjához kapcsolódóan a Nébih – az iskolai kereteken túlmutatva – a felnőtt lakosság ismereteinek bővítését is célul tűzte ki. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság támogatásával megvalósuló kampány során edukatív tartalmakat oszt meg a hivatal közösségimédia-felületein a biodiverzitás fontosságáról és a mindennapi életünkre gyakorolt hatásairól. A nyereményjátékkal záruló tematikus kampányban a Nébih minden szemléletformáló programja részt vesz.
KAPCSOLÓDÓ
Eddig inkább pozitív tapasztalatokat hozott a téli Nébih-ellenőrzés
Az élelmiszerlánc-biztonsági felügyelők egész december 31-ig végzik vizsgálataikat.
