Több mint 20 éve a szelektív hulladékgyűjtéssel kezdődtek, mára nemzetközi mintát követő, komplex rendszerré fejlődtek a fenntarthatósági törekvések a Sziget Fesztiválon. A legnagyobb kihívásokról és a közönség igényéről Dominus Ákos, a Sziget fenntarthatósági menedzsere beszélgetett Érczfalvi András műsorvezetővel a Trend FM műsorában.
Az első lépésként 2003-ban bevezetett szelektív hulladékgyűjtés még nem jelentett nagy volument és elsősorban a külföldi vendégeket lehetett vele megszólítani. A szemléletformálásban az igazi áttörést a program kiterjesztése és a hatékonyság növelése jelentette – hangzott el.
Megtudhatjuk azt is, hogy az „egymillió pohár szigetén” 2017-18 környékén bevezetett repoharat mára teljesen megszokta a közönség, ez mostanra már kevésbé hangsúlyos, újdonság viszont, hogy a poharak tavalytól pénzre visszaválthatóak, ami szintén előremutató.
Szó esik arról, miért tekinthetők zömében egyszer használatos műanyagnak és miért nem használhatók szociális célra hosszú távon a fesztiválozók által előszeretettel hátrahagyott sátrak, miként segíti a probléma megoldását a sátorregisztráció és mivel ösztönzik a szervezők a látogatókat ezeknek a hazavitelére.
Aki 200 kilométert kerekezik a Szigetre való eljutásért, ingyenes kempingjegyet kap a Szieszta kempingben. A kezdeményezés ugyan nem mozgat meg tömegeket, de egyre többeket ér el és felhívja a figyelmet a fenntartható közlekedési módok fontosságára – emelik ki.
„Fenntarthatósági intézkedéseink bevezetése modell európai modell alapján történik. A Sziget két éve csatlakozott a Green Deal körforgásos fesztiválok hálózatához” – tudhatjuk meg. Dominus Ákos felsorolja azt az 5 területet, melyeken a lehetséges intézkedések és a fesztivál környezeti hatását vizsgálják.
A podcast hallgatóit beavatják abba is, mikor és hogyan zajlik a programok fejlesztése és mi foglalkoztatja a nyitás előtt a fenntarthatósággal foglalkozó csapatot.
A beszélgetés végén a szakember egy érdekes tényre is felhívja a figyelmet. A sok külföldi látogató miatt a Sziget esetén a legnagyobb környezeti terhelést maga az utazás jelenti, a fesztiválozók nagy része ugyanis repülőgéppel érkezik Budapestre, a közlekedés a CO2 kibocsátás több mint 90%-ért felel.
A fenntartható utazás éppen ezért kulcskérdés a fesztivál fenntarthatóságával kapcsolatban – hangzik el.
Hogy a közönség, vagy maga a fesztivál zöldült jobban az elmúlt években, és a közönségnek milyen elvárásai vannak ezzel kapcsolatban, az is kiderül a műsorból, melyet itt tudnak meghallgatni:
(Nyitókép: Sziget Fesztivál)
KAPCSOLÓDÓ
Fergeteges előadásokkal, utcaszínházzal és cirkusszal is vár a Sziget idén
Augusztus 7. és 12. között rendezik Budapest legnagyobb fesztiválját.

