Elfogadta a terézvárosi képviselő-testület csütörtökön azt a rendeletet, amelynek értelmében 2026. január 1-jétől nem lehet rövid távra kiadni lakásokat a VI. kerületben - közölte az önkormányzat.
A közleményben utaltak arra: a döntést az Országgyűlés felhatalmazása alapján ügydöntő szavazáson hozták meg a kerület lakói, a rendelet ez alapján készült.
Azt írták, a terézvárosiaknak többet ér otthonuk békéje, mint a kerület büdzséjéből kieső bevétel, és fontos számukra, hogy a kerület visszaszerezze "lakó jellegét". Ezt mutatja szerintük az a szavazási eredmény, amely szeptemberben született meg Terézvárosban.
Az úgynevezett Airbnb-voksoláson 6083 szavazásra jogosult nyilvánított véleményt, ez jóval nagyobb részvétel (20,52 százalék) a hasonló szavazásokhoz képest; a "budapesti lakógyűlésen" például 9 százalék volt a részvételi arány - ismertették.
Kiemelték: hasonló szavazásra a települési önkormányzatok körében még nem volt példa, és példa nélküli az is, hogy európai nagyvárosok mellett (például Lisszabon, Amszterdam, Berlin, Róma, London, Barcelona) Terézváros kerületként határozott a szigorításról.
A közlemény szerint Soproni Tamás polgármester fontosnak tartja, hogy a változtatás csak 2026. január 1-jén lép életbe, így a vállalkozásoknak lesz idejük felkészülni.
"Időközben napvilágot látott a kormány terve is, amely inkább látszatintézkedés, mint beígért szigorítás, hiszen nem ad választ az együttélési konfliktusokra, a fekete szálláskiadásra, számos kiskaput rejt, és az adóemelés mértékében sincs semmi visszatartó, ha valaki ismeri a piacban rejlő bevételi lehetőségeket" - fogalmazott a kerületvezető.
A nemrégiben napvilágra került, jelenlegi társadalmi egyeztetés alatt álló kormányzati szabályozási terv egyebek között kétéves budapesti Airbnb-moratóriumot és az átalányadó mértékén drasztikus emelését tartalmazza.
Korábban a turisztikai szakma is megszólalt az ügyben, 26 szakmai szervezet közös nyilatkozatban utasította el a rövid távú lakáskiadás teljes betiltását.
A csütörtöki szavazáson egyedül a Kétfarkú Kutya Párt képviselője voksolt nemmel, a Fidesz-KDNP és a Hatodik Kerület Fejlődéséért Egyesület (HAFE) képviselője pedig nem szavazott.
"Azzal, hogy a képviselő-testület rendeletbe foglalta a terézvárosiak többségi akaratát, Terézváros lett az egyetlen olyan hazai önkormányzat, amely felhatalmazásával élve mert fellépni és intézkedéseket hozni saját lakói és a lakhatási válság csökkentése érdekében a piaci érdekekkel szemben" - áll a közleményben.
(Címlapkép: 123rf.com)
KAPCSOLÓDÓ
Kétéves airbnb-moratórium, szigorítás és adóemelés jön Budapesten
Nagy Márton fontos bejelentéseket tett az airbnb fővárosi szabályozásáról.

