Amszterdam új városvezetése átfogó intézkedéscsomagot készít elő a tömegturizmus visszaszorítására, amelynek egyik legjelentősebb eleme a turisztikai adó fokozatos emelése. 

Az Amszterdamban látogatóknak jelenleg is Európa egyik legmagasabb idegenforgalmi adóját kell kifizetniük: a szállásdíj után 12 százalékot, míg az egynapos vendégeknek 15 eurót. Az új városvezetést ezt tovább emelné: 

a jelenlegi 12 százalékos adómérték jövőre 16 százalékra nőne, majd évente 1 százalékponttal emelkedne, amíg 2030-ra el nem éri a 20 százalékot. 

 

A városvezetés szerint a turizmus jelentős gazdasági előnyökkel jár, ugyanakkor egyre nagyobb terhet ró a közterületekre, a városi infrastruktúrára és a helyiek életminőségére. Az adóemelésből származó többletbevételt a város tisztaságának, biztonságának és élhetőségének javítására fordítanák.

A koalíció emellett további, a turizmust érintő szigorításokra is készül, amelyek drasztikusan megváltoztatnák a város turizmusát.  

A tervek között szerepel a tengeri luxushajók fogadására szolgáló kikötői terminál bezárása, amely gyakorlatilag megszüntetné az Amszterdamba irányuló tengeri hajóutak lehetőségét. 

 

Hozzátették ugyanakkor, hogy az alternatív megoldásokról a városvezetés egyeztetéseket kezdeményez a holland kormánnyal és a régió illetékeseivel. 

Emellett a város központjában ingatlanokat vásárolnának fel, illetve vállalkozásokat költöztetnének ki annak érdekében, hogy átalakítsák a belváros funkcióit és mérsékeljék a túlzott turisztikai koncentrációt.

amszterdam-csatornatura-123rf, Fotó: 123rf.com
Amszterdam új városvezetése átfogó intézkedéscsomagot készít elő a tömegturizmus visszaszorítására / Fotó: 123rf.com

Azt is vizsgálják, hogyan lehetne nagyobb hozzájárulást kérni az egynapos látogatóktól a városi infrastruktúra fenntartásához. 

Ennek részeként emelkedhetnek a csatornatúrákat, hajókirándulásokat és egyéb vízi járművek bérbeadását terhelő díjak is.

 

A koalíció ugyanakkor feladta az előző városvezetés egyik kiemelt projektjét, az „Erotic Centre” létrehozását, amely a vöröslámpás negyed terhelésének csökkentését és a szexmunkások biztonságosabb munkakörnyezetének megteremtését szolgálta volna. Ehelyett kisebb léptékű intézkedésekkel próbálnák tehermentesíteni a belvárost.

A tervek része továbbá a turistáknak szóló városmarketing visszafogása és az Amszterdam népszerűsítéséért felelős szervezet támogatásának csökkentése is. A városvezetés célja egy kiegyensúlyozottabb látogatói gazdaság kialakítása, amelyben a helyi lakosok, a vállalkozások és a tudásintézmények érdekei egyaránt érvényesülnek – írja az Independent. 

KAPCSOLÓDÓ

Athén polgármestere: Nem szabad Barcelonává válnunk

A görög főváros a túlzsúfoltságra hivatkozva korlátozhatja az új szállodaüzemeltetési engedélyek kiadását.