Hatalmas összefogás körvonalazódik a Miskolctapolcai Barlangfürdő megmentéséért, amely súlyosan megrongálódott a péntek este keletkezett tűzben.
Még tartanak a tűzvizsgálati és kárfelmérési munkák a Miskolctapolcai Barlangfürdőben. A legnagyobb mértékben az eddigi vizsgálatok szerint a tetőszerkezet sérült, amelyet azonban egyelőre még nem lehet lefedni, vagy letakarni, mivel kedden érkezik meg a kárszakértő, hogy felmérje a pontos károkat. Amint a felmérés lezajlik, a további károsodás megelőzése érdekében megtörténik az épület ideiglenes fedése is. Mindezzel párhuzamosan megkezdődik egy olyan műszaki szakértői csoport felállítása, amely pontosan megtervezi, milyen munkálatokra és mennyi időre lesz szükség a fürdő újjáépítéséhez.
A legfontosabb cél az, hogy a Barlangfürdő minél hamarabb újra fogadni tudja majd a vendégeket, ez azonban csak akkor történhet meg, miután a fürdőzők teljes biztonsága garantálható
– ismerteti a Minap.hu a miskolci polgármesteri hivatal hétfőn délután kiadott közleményét.
A fémtető akadályozta az oltást
A szándékosságot már kizárták a szakértők, a tüzet elektromos zárlat okozhatta.
Az eddig ismert károkról Németh Judit, a Miskolci Fürdők Kft. ügyvezetője az InfoRádióban elmondta, a tetőszerkezet az aquaterápiás részlegük, illetve a fürdőcsarnok fölött teljesen megsemmisült. Itt egy fémtető volt a száraz fagerendák fölött. „Nagy probléma volt az, hogy a tűzoltók a tüzet nem tudták addig oltani, amíg a fémtető ott volt, ezért meg kellett azt bontaniuk. Rettenetes most a látvány, ugyanakkor bízunk benne, hogy ez az összefogás, amit érzünk, aminek a városlakók is részesei – hiszen Miskolc ékköve ez a fürdő – segíteni fog" – fogalmazott Németh Judit.
Hozzátette: a kár összegszerűségének meghatározásához nagyon fontos lesz tudni, hogy csak a tető sérült-e meg, vagy az épület maga is, hiszen az is hatalmas hőnek volt kitéve.
"Az nagy örömmel tölt el minket, hogy a fürdőcsarnok területén, ahol a tető megsemmisült, a sziklák teljesen épnek látszanak, és úgy tűnik, a járatokban nincsen sérülés.
Ám ahhoz, hogy biztosat lehessen mondani, a sziklák minden négyzetcentiméterét át kell kopogtatnunk, meg kell tisztítanunk, ami nehéz munka lesz. Ez is olyan speciális feladat, amelyet nagyon kevesen tudnak elvégezni itt az országban" – mondta a Miskolci Fürdők Kft. ügyvezetője.

Hatalmas összefogás körvonalazódik a fürdő újjáépítéséért
A tűz kapcsán már eddig is számtalan jelzés érkezett mind a fürdő üzemeltetőjéhez, mind pedig az önkormányzathoz, magánemberek jelezték, hogy akár kétkezi munkával is készek segédkezni az újjáépítésben, de felajánlották segítségüket más fürdővárosok és fürdők vezetői is, valamint a Magyar Fürdőszövetség teljes vezetése.
Veres Pál Miskolc jelenlegi polgármesterének és Tóth-Szántai József, Miskolc októberben hivatalba lépő polgármesterének egyeztetését követően az önkormányzat a pénzbeli hozzájárulások fogadására létrehozott egy bankszámlát, amelynek számlaszámát kedden délelőtt hozzák nyilvánosságra.
Annak érdekében, hogy a munkavállalók ne veszítsék el munkájukat, a Miskolci Fürdők Kft. vezetése már megkezdte az egyeztetést és a feladatok átszervezését.
Egyes becslések szerint a fürdő üzemeltetőjének a tűzkáron felül akár félmilliárd forintos bevételkieséssel is számolnia kell ebben az évben
– áll az önkormányzat közleményében.
A helyi szolgáltatókat tömörítő Bükki Kör eközben arra hívta fel a figyelmet, hogy a nemzetközi hírű Barlangfürdő szerencsére nem az egyedüli, ami miatt érdemes Miskolcra látogatni. A város sokszínű turisztikai kínálata magas színvonalú szolgáltatásokkal, egyedi, kiváló ár-érték arányú programlehetőségekkel a fürdő újjáépítése alatt is hívja, várja a vendégeket.
(Nyitókép: A Miskolctapolcai Barlangfürdő leégett tetőszerkezete 2024. szeptember 7-én / Fotó: Tóth-Szántai József Facebook-oldala)
KAPCSOLÓDÓ
A leégett Barlangfürdő újjáépítéséig is van miért Miskolcra utazni, ezek várják a turistákat
A Bükki Kör szerint a turisztikai vállalkozók összefogásával nem kell attól tartani, hogy jelentős vendégforgalom-csökkenés lesz a városban.

