Egyetlen ország sem tartotta olyan sokáig zárva a határait a Covid-járvány után, mint Észak-Korea. Oroszok tavaly február óta már bejuthattak az országba, most pedig a nyugati turisták előtt is megnyílik az út.

A kommunista vezetésű ország határai 2020 januárja óta vannak lezárva a nyugati turisták előtt. 

A legnagyobb Észak-Koreára szakosodott utazásszervező, a pekingi székhelyű Koryo Tours már kínálja az első csoportos utakat az országba. Egyelőre csak rövid kirándulásokra lesz lehetőség az ország északkeleti részén, a kínai és az orosz határhoz egyaránt közel fekvő különleges gazdasági övezetbe, Raszon városába, a főváros, Phenjan továbbra is tiltott terület. 

Orosz turisták 2024 februárjában már kaptak belépési engedélyt a kommunista vezetésű országba, bár korlátozott útvonalon, valószínűleg az ukrajnai invázió kapcsán kialakult észak-koreai–orosz együttműködésnek köszönhetően. Most pedig a nyugati turisták számára terveznek fokozatos nyitást – mondta el a Die Welt című német lapnak Nicholas Bonner, a Koryo Tours brit származású alapítója. 

Az utazási iroda az egyike az első utazásszervezőknek, amelyek újra kínálnak utakat Észak-Koreába. Az irodánál már februárra, márciusra és áprilisra is lehet túrákat lefoglalni, a foglalásokat azonban csak akkor tudják véglegesíteni, ha megkapják a határnyitás pontos dátumát, jelenleg erre várnak. 

A legtöbb turistát valószínűleg inkább a főváros érdekelné, nem pedig Raszon, de azért ebben a forradalmi és bizarr helyszíneket ötvöző városban is sok mindent lehet csinálni az utazásszervező szerint. Ott van például a diákpalota, amelyet még nem látott turista. Vagy az ország első szabad piaca, amelyet külföldiek is látogathatnak. Érdekes lehet az ún. Arany Háromszög Bank is, ahol észak-koreai bankszámlát nyithatunk. 

Vagy az a kilátó, ahonnan egyszerre Észak-Koreára, Kínára és Oroszországra nyílik kilátás. 


És természetesen azok az üvegházak, amelyekben az ország alapítójáról, Kim Ir Szenről és fiáról, Kim Dzsongilról elnevezett orchidea- és begóniafajtát termesztenek.

szak-Korea-Phenjan-123rf
A fővárosba, Phenjanba továbbra sem látogathatnak el a nyugati turisták (Fotó: 123rf.com)


A Koryo Tours korábban szervezett egyéni utakat is Észak-Koreába, ami nem jelentette azt, hogy a turisták önállóan fedezhették fel az országot, hiszen két észak-koreai idegenvezető és egy sofőr kísérte őket, amint kitették a lábukat a szállodából. Raszonba egyelőre csak csoportos utakat szerveznek, mivel a kereslet nagy, és csak kevés angolul beszélő idegenvezető van az országban.

A turisták által igénybe vehető szolgáltatások színvonala viszonylag jó, persze ötcsillagos luxusra nem lehet számítani, ahogy internetkapcsolatra sem. Raszonban sok minden nem változott 1995 óta, de talán ez is adja meg a báját az országnak – teszi hozzá Nicholas Bonner.

2019-ben legfeljebb 4500 nyugati turista utazott Észak-Koreába, ebből közel kétezren a Koryo Toursszal. Kínából ugyanebben az évben 200-300 ezer turista érkezett.  

KAPCSOLÓDÓ

Spanyol város ihlette Észak-Korea jövőre megnyíló üdülőparadicsomát

Az épülő tengerparti turisztikai övezetet Benidormhoz hasonlítják a megfigyelők.