Szlovák-magyar együttműködésben kezdődött komplex turisztikai fejlesztés a Novohrad-Nógrád Geopark területén. Kerti kisvasút épül a salgótarjáni Földalatti Bányamúzeumban, földrengésszimulátorral bővülnek az Ipolytarnóci Ősmaradványok, felújítják a Palóc Zöld turistautat is – tájékoztatott a részletekről a Nógrádi Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft.
A fejlesztésekre az INTERREG Magyarország-Szlovákia határon átnyúló együttműködési program pályázatán 3 millió 951 ezer eurót nyert a konzorcium, a fejlesztések 2028, illetve 2029 júliusára készülnek el – mondta el Körmendy Lilla, a Nógrádi Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója.
A fejlesztendő UNESCO terület, a Novohrad-Nógrád Geopark és környéke kiemelkedően fontos a magyar-szlovák határmenti térség számára, a projekt pedig hozzájárul a természeti és kulturális örökségek megőrzéséhez, erősíti a fenntartható turizmust, a versenyképességet, a helyi gazdaságot és a két ország közötti kapcsolatokat – közölte az igazgató.
Céljuk a látogatószám és a vendégéjszakák számának növelése, és a szezonalitás mérséklése is.

A salgótarjáni Dornyay Béla Földalatti Bányamúzeum főépülete mellett új játszótér épül a bányászati tevékenységhez kapcsolódó játékokkal. Bányászati tematikájú kerti kisvasutat építenek ki, a látogatók interaktív tükör előtt irányíthatnak majd egy bányász karaktert, a föld alatti bányavágatokról imázsfilm készül – tette hozzá Körmendy Lilla.
A Bükki Nemzeti Park által fenntartott Ipolytarnóci Ősmaradványok területén földrengésszimulátor lesz, és egyebek mellett kialakítják a vulkáni szerkezetet bemutató érintőképernyős terminált, valamint teljesen megújítják az időutazást kínáló 4D-s mozit. Kialakítják mindezek mellett az Ajnácskő Látogatóközpontot, Sátorosbányán a tanösvény, Somoskő váránál a falak biztonságát növelik. A számos programelem között turistautat építenek ki Bátonyterenye és Kazár között.
Ezenkívül tereprendezést végeznek 140 kilométernyi kerékpárútszakaszon, hét helyszínen építenek ki pihenőhelyeket, lesznek grillezőhelyek és e-bike töltőállomások, négy helyen pedig összesen hat lakóautó-parkolóhelyet is kialakítanak.
A programcsomag tartalmazza a túravezető-képzést is.
A megvalósításban négy magyar és öt szlovák partner vesz részt: Besztercebánya megye és Sátorosbánya önkormányzata, a losonci TDM szervezet, a Cseres-hegység Tájvédelmi körzet, a Novohrad-Nógrád Geopark Jogi Személyek Társulása, magyar oldalról pedig a Bükki Nemzeti Park, a Zöld Út Természetjárók Egyesülete, a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeum, valamint a Nógrádi Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft.
KAPCSOLÓDÓ
Komplex turisztikai fejlesztések indulnak a magyar–szlovák határtérségben
A program keretében megvalósul a csővári várrom rekonstrukciója, a szobi dunai strand kialakítása, valami a Hiúz Ház Látogatóközpont fejlesztése.
