2024 az évtized legrosszabb éve volt a tengerjáró hajókon előforduló gasztrointesztinális megbetegedések tekintetében. Az adatok szerint tavaly a tengeri hajóutakon lezajlott gyomor-bélrendszeri járványok többsége a rendkívül fertőző norovírussal hozható összefüggésbe. Ez számos nyaralást keserített meg, az előfordulását tekintve pedig csúcsokat döntött.
A tengeri hajóutak üzletága egyre impozánsabb számokat produkál, az előrejelzések szerint idén mintegy 37,1 millió pihenni vágyó száll vízre. Ezzel párhuzamosan egy másik statisztikai mutató is növekedést mutat: az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központjának (CDC) legfrissebb adatai szerint 2024 az elmúlt több mint egy évtized legrosszabb éve volt a tengerjáró hajókon előforduló gasztrointesztinális megbetegedések tekintetében.
Az adatok szerint a 2024-es tengeri utakon lezajlott gyomor-bélrendszeri járványok többsége a rendkívül fertőző norovírussal hozható összefüggésbe.
Csak decemberben öt tengerjáró hajót sújtott ez a vírus, volt, ahol egyszerre több száz utasnak voltak tünetei.
Ha egy járvány kitörése megjelenik a CDC adataiban, az azt jelenti, hogy az utasok és a személyzet legalább 3 százaléka gyomor-bélrendszeri tüneteket produkált.
A norovírust régóta összefüggésbe hozzák a tengerjáró hajókkal. A vírus olyan környezetben terjed, ahol az emberek közel vannak egymáshoz. A CDC azt is megjegyzi, hogy a vírus más zárt helyeken, például táborokban, kollégiumokban és szállodákban is terjed az utazók körében. Ráadásul a szakértők szerint ez egy olyan vírus, amely nagyon kevés vírusrészecskével képes megfertőzni – a fertőző dózis nagyon kicsi.
A norovírus a téli hónapokban szokott tetőzni, és a szezonális előfordulása változó intenzitású. Dr. William Schaffner fertőző betegségekkel foglalkozó szakértő a CNN-nek elmondta, hogy a legutóbbi szezonban az átlagosnál többször fordult elő ez a fertőzés. Azonban a CDC azt is megjegyzi, hogy „a járványkitöréseket gyorsabban felfedezik és jelentik egy tengerjáró hajón, mint a szárazföldön”, köszönhetően a jelentési protokolloknak.
2024-ben összesen 16 gyomor-bélhurutos járványkitörésről számoltak be, ami több mint egy évtizede a legmagasabb érték. A 2023-as évben összesen 14 járványkitörést jelentettek. A 2020-2022-es időszakban kevesebb jelentés érkezett, hiszen ez idő alatt a koronavírus-járvány miatt leállt az üzletág – írja az Index.
(Nyitókép: 123rf.com)
KAPCSOLÓDÓ
Kutyák és gazdák számára indít hajóutat egy floridai hajótársaság
Az utasok végre négylábú családtagjaikkal együtt hajókázhatnak.

