Rohamosan nő a turisták száma az amerikai nemzeti parkokban. A negatív hatás leküzdésére az Amerikai Nemzeti Parkok Alapítvány 100 millió dollár támogatást kapott a világ egyik legnagyobb jótékonysági magánalapítványától, a Lilly Endowmenttől.

Az e célra nyújtott eddigi legnagyobb támogatást a The Campaign for National Parks (Kampány a nemzeti parkokért) elnevezésű, 1 milliárd dolláros adománygyűjtési projektre fordítják, amely a látogatószám növekedésének kezelésére és egyéb erőfeszítésekre összpontosít. Több száz más szervezet dolgozik azon, hogy 2028-ig további 3,5 milliárd dollárt gyűjtsön az alapítvány számára – olvasható az amerikai Skift turisztikai portálon.

A Nemzeti Park Szolgálat becslése szerint az éves látogatottság 2040-re meghaladja az 500 milliót, szemben a 2023-as 325,5 millióval.

A kampány finanszírozása többek között a Nemzeti Parkok Innovációs Laboratóriumának létrehozására irányul, amelynek célja annak meghatározása, hogyan lehetne a technológiát felhasználni e kihívások megoldására. 

A prioritások között szerepel a digitális élmények bővítése, a parkok könnyebb megközelíthetősége, a tömegközlekedés bővítése és a látogatóközpontok korszerűsítése.
 

A látogatószám növekedésének kezelése mellett az adománygyűjtési kampány három másik területre is összpontosít:

  • A fiataloknak szóló, nevelő jellegű programok a parkok történetéről és a környezetvédelemről.
  • A parkok és élőviláguk védelmére irányuló erőfeszítések.
  • Átfogóbb történelmi narratíva kialakítása a történelmileg háttérbe szorult közösségek számára.


Az 1967-ben létrejött Nemzeti Park Alapítvány (National Park Foundation) egy nonprofit szervezet, amely pénzügyilegtámogatja a Nemzeti Parkszolgálatot (National Park Service), az Egyesült Államok 430 nemzeti parkját felügyelő kormányzati szervezetet.

(Nyitókép: 123RF)

KAPCSOLÓDÓ

Több százezer eurónyi kárt okoz a tengerjáró-turizmus ellen tiltakozó klímaaktivisták kikötői blokádja

Az egyik hajó a lehetséges blokád miatt már nem köt ki Amszterdamban.