Egy nappal a Michelin-kalauz magyarországi ajánlójának megjelenése után a média képviselői sajtóreggelin találkozhattak a díjazottakkal. A Magyar Turisztikai Ügynökség által a Gerbaud kávéházba szervezett eseményen részt vett a Michelin kommunikációs igazgatója, Elisabeth Boucher-Anselin is.  

Az 1900 óta létező kalauz az elmúlt több mint 120 évben valóságos intézménnyé vált, s a mai napig a legrangosabb gasztronómiai értékelésnek számít világszerte. Fennállása óta 40 országban mintegy 30 ezer létesítményt teszteltek a kiadvány munkatársai, akik mindig a kiemelkedő minőséget díjazták. 

A Michelin-csillagok rendszere 1936-os bevezetése óta nem változott, de a kalauz ma már több más kategóriában is értékel.

 

A BIB Gourmand elismerés a jó ár–érték arányú éttermeknek jár, amelyek mérsékeltebb áron kínálnak magas minőségű ételeket. A Michelin-tányért (Plate) a gondosan elkészített, jó ételeket kínáló helyeknek ítélik – ide tartozik minden, a kalauzba beválogatott étterem. 2020 óta létezik a Zöld csillag minősítés, amely az éttermek fenntarthatóságért tett erőfeszítéseit ismeri el, ezt 2024-ben már több mint 400 hely nyerte el. A Michelin Guide fennállása óta több mint 40 desztinációban, mintegy 30 000 létesítményt értékelt, a kiemelkedő minőséget helyezve előtérbe.

Az értékelések öt fő kritériumra épülve átfogó, univerzális módszertan alapján zajlanak, ez teszi az egész világon mindenütt egyformán érvényessé az elismeréseket. Figyelik többek között az alapanyagok minőségét, az ételkészítés technológiai színvonalát, az ízek harmóniáját, a séf személyiségét és a visszatérő ellenőrzések során tapasztalt azonos minőséget is.

Először 2010-ben került be a kalauzba Michelin-csillaggal elismert magyar étterem, a budapesti Costes, majd a főváros gasztronómia éllovasait évről évre újabb csillagokkal ismerték el. A tavalyi évben már 7 egy csillagos és 2 két csillagos étterem volt, idén pedig tovább bővült az elismerést elnyerő helyek száma, ezzel pedig Magyarország megelőzi számos régiós versenytársát, például Szerbiát, Lengyelországot, Csehországot és Horvátországot is.

 

Ahogy arról tegnapi cikkünkben beszámoltunk, minden eddiginél több, összesen 78 étterem került be idén a francia kalauz magyarországi ajánlójába. Tányér szimbólummal jelzett Michelin-ajánlást a tavalyinál 10-zel több, összesen 57 étterem érdemelt ki, 11 helyet tüntettek ki Bib Gourmand megkülönböztetéssel. Egy új zöld csillagos étterem is lett, a Natura Hill Zebegény, míg az őriszentpéteri Pajta újoncként nyerte el első Michelin-csillagát, miközben minden korábbi csillagos étterem újra kiérdemelte már kivívott elismeréseit.

A sajtóreggelin Elisabeth Boucher-Anselin azt is kiemelte, hogy a vidéki Magyarországon is érdemes felfedezni az éttermeket, hiszen a kalauz által ajánlott és a csillaggal kitüntetett helyek közül számos nem a fővárosban található.
 

(Nyitókép:  Elisabeth Boucher-Anselin. Fotó: Turizmus.com)

KAPCSOLÓDÓ

Óriási siker: minden eddiginél több hazai éttermet ismert el a Michelin Guide

Már 12 csillaggal hódít a magyar gasztronómia.