A Centrál Grand Café új kulturális programot indít, amely a magyar irodalom két Nobel-díjas alkotójára, Kertész Imrére és Krasznahorkai Lászlóra épít. Az élményalapú irodalomórák középiskolások számára teszik személyessé az életműveket – történelmi kávéházi környezetben, gasztronómiai kapcsolódásokkal.
A Centrál Grand Café a költészet napjához kapcsolódva, újranyitásának negyedik évfordulóján olyan kezdeményezést mutatott be, amely egyszerre szól a múltról és a jelenről.
A program alapja egyszerű: az irodalom nem tananyag, hanem tapasztalat. A Centrál azt a közeget idézi meg, ahol a magyar irodalom megszületett – a beszélgetések, viták és inspirációk kávéházi terét.
A 45 perces, ingyenes élményórák tanítási heteken, minden második kedden délelőtt (9 és 10:30 órai kezdéssel) zajlanak a kávéház emeletén. A középiskolás csoportok Lukács Zsolt előadásában ismerkednek meg a két magyar Nobel-díjas szerző életművével.
Egy csoport létszáma legfeljebb 30 fő, kisebb osztályok esetén összevonásra is van lehetőség. Az interaktív előadás részeként minden résztvevőt ásványvízzel és pogácsával várnak, szintén a díjmentes vendéglátás részeként.
Az élményóra nem ér véget az előadással: a diákok megtekinthetik a két író tiszteletére készült életműasztalt, valamint a Nobel-díj-átadások ihlette desszerteket is, amelyek a kávéház kínálatában is megjelennek. A program 2026 szeptemberétől foglalható az alábbi linken.

A Centrál Irodalmi Zsúr a 2024/25-ös és a 2025/26-os tanévben folyamatosan futott, utóbbiban már heti három alkalommal.
A jövőben a két programot egymás mellett, de térben elkülönülve tartják meg, tehát az Irodalmi Zsúrra is lehet folyamatosan jelentkezni.
A Nobel-díjas tematika a gasztronómiában is megjelenik. A kávéház új desszertjei a díjátadó vacsorák inspirációjára készültek, gyakorlatilag ugyanazok: a Mascarponés vadmálna Krasznahorkai Lászlóhoz, a Vaníliás körte pedig Kertész Imréhez kapcsolódik.
A megújuló étlapon a klasszikus magyar fogások kortárs értelmezései is helyet kapnak – a gulyás három változatától a shakshuka kollekcióig.
A Centrál célja nem az oktatás helyettesítése, hanem annak megerősítése egy olyan térben, ahol az irodalom természetes közegébe kerül vissza.
A Centrál Grand Café 1887 óta része Budapest kulturális életének. A kávéház történetében a Nyugat nemzedéke meghatározó szerepet játszott – ez a szellemiség ma is jelen van, de kortárs formában. A kávéház hitvallása változatlan: a hagyományt nem őrizni kell, hanem használni – hangsúlyozták az üzemeltetők.
(Nyitókép: Vaníliás körte desszert / Centrál Grand Café)
KAPCSOLÓDÓ
Háromszáz cukrászdában ehetünk fagyit fél áron ezen a napon
Május 8-án rendezik meg a Magyar Fagylalt Napját.

