A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) strandbüfék és a street food árusító helyek szezonális ellenőrzése vegyes eredményekkel és több, mint 3,3 millió forintos bírság kiszabásával végződött.

A hatóság közleménye szerint vegyes eredménnyel zárult az 346 vendéglátó egységre kiterjedő országos ellenőrzés. A szakemberek számos egységben találtak lejárt termékeket, továbbá a higiéniai feltételek, az alapanyagok tárolása és nyomon követése, valamint a dolgozók egészségügyi alkalmasságának igazolása körül is merültek fel problémák.

Az esetek 11,5 százalékában tapasztalták a takarítás hiányosságait, és a fertőtlenítő kézmosáshoz szükséges kellékek hiányát, valamint a vendéglátóhelyek 10,2 százalékában problémát jelentett a készételek tárolása.


Csaknem minden tizedik vendéglátóhelynél hiányzott a dolgozók egészségügyi könyve, a fertőtlenítő mosogatás hiánya az ellenőrzések 8,7 százalékánál jelentett problémát. A hatósági felügyelők több esetben (7 százalék) tapasztalták, hogy az alapanyagok nyomon követését nem biztosították, illetve lejárt minőségmegőrzési- és fogyaszthatósági idejű termékeket tároltak. 

A Nébih augusztus 15-ig tartó ellenőrzés-sorozatának további részében fesztiválok és Balaton környéki vendéglátóhelyek vizsgálatára is sor kerül. Továbbá kiemelt figyelmet fordítanak a szezonális gyümölcsökre és zöldségekre, grillsajtokra, növényvédő szerekre, macskák számára engedélyezett külső élősködők elleni készítményekre és az élőállat-szállítmányokra - sorolták a közleményben.

KAPCSOLÓDÓ

A Nébih ellenőrizte a Tisza-tó vendéglőit, javultak az eredmények

Csak két esetben indult eljárás.

(Nyitókép: 123rf)