A világ ünnepelt karmesterei a fesztiválon

Forrás: turizmus.com

 2015. március 09. 17:52

A 35. Budapesti Tavaszi Fesztiválon ismét egymásnak adják majd a színpadot és a karmesteri pálcát a nemzetközi zenei együttesek és neves dirigenseik.

Az orosz zenészek mindig élen jártak a klasszikus zenében. Az idei fesztiválon a Művészetek Palotája e náció három kiemelkedő szülöttjét is vendégül látja majd. Generációjának egyik prominens zongoristája, Gyenyisz Macujev ezúttal a Nemzeti Filharmonikusok kíséretében kápráztatja el a magyar közönséget, mégpedig Rachmaninov hírhedten nehéz és különleges adottságokat feltételező III. zongoraversenyével.

 

Az orosz fiatalember nemcsak a hangversenytermek szívesen látott vendége, de a 2014-es Szocsi Téli Olimpia záró ünnepségének is egyik fellépője volt. Honfitársa, Kirill Petrenko 2013 óta áll a világ egyik legrégebbi zenekara, a Bayerisches Staatsorchester élén. A 16. században alapított zenekar egyik első karmestere maga Orlando di Lasso volt, és azóta is legendás dirigensek adták egymásnak a karmesteri pálcát, többek között Richard Strauss, Felix Mottl, Solti György, Fricsay Ferenc vagy éppen Zubin Mehta. A koncerten Karl Amadeus Hartmann utolsó művével is találkozhatunk, szólistája a remek német bariton, Christian Gerhaher lesz, akit 2009-ben a kortárs zenei életben tanúsított kiemelkedő énekesi teljesítményéért a nagy presztízsű Rheingau Zenei Díjjal tüntettek ki. A karmesterként, zongoristaként és kamarazenészként is kiváló Grammy-díjas művész, Vladimir Ashkenazy a Philharmonia Orchestra élén érkezik a Müpába. Az orosz zseni három évtizeden keresztül turnézott a világ nagy zenei központjaiban, olyan partnerekkel, mint Itzhak Perlman, Pinchas Zukerman vagy Matthias Goerne.

A budapesti koncert szólistája a boszorkányos technikájáról és rendkívüli zeneiségéről ismert Julian Rachlin lesz, akinek közreműködésével az egyik legnépszerűbb hegedűversenyt, Csajkovszkij D-dúr hegedűversenyét is hallhatja a közönség. Napjaink egyik legsikeresebb francia karmestere, Bertrand de Billy, egy estére a Nemzeti Filharmonikusok élén veszi át a dirigensi pálcát. Egy évtizeden át, 1994-2004-ig vezette a barcelonai Gran Teatre del Liceu együttesét, számos, a világ opera-közvéleményének izgatott érdeklődését kiváltó produkció fűződött a nevéhez. A Budapesti Tavaszi Fesztiválon egy megkapóan légies Liszt-mű, egy ritkán hallható Schubert-átirat, és egy mise mellett Berlioz ritkán játszott kantátáját vezényli. A Budafoki Dohnányi Zenekar a szerelem arcait bemutató sorozatának harmadik előadásán két igazi klasszikus zenei csemegét, Carl Orff Catulli Carmináját és Petrovics Emil Lysistratéját tűzi műsorra. Az élményt a Kossuth-díjas Juronics Tamás és a Szegedi Kortárs Balett ezúttal is grandiózus, mozgalmas, látványos koreográfiája teszi majd teljessé.

 

A Vigadó többek között két világsztár csellista fellépésének is helyszíne: a dél-koreai Téguk Mun négyéves kora óra elválaszthatatlan hangszerétől, legutóbb a Budapesti Nemzetközi Pablo Casals Csellóverseny első díjával távozott a fővárosból. Az olasz Mario Brunello előadásában Haydn művei mellett egy igazi kuriózum, Nino Rota gordonkára írt darabja is felhangzik majd. Különleges találkozás részesei lehetünk, amikor két nagy múltú együttes ad közös koncertet: az évadban fennállásának harmincadik évfordulóját ünneplő Amadinda a több mint negyven éve alakult, szintén legendás Muzsikással zenél együtt április 16-án a Müpában. A Zeneakadémia Nagytermében készül egyedülálló vállalkozásra Ránki Dezső és a Concerto Budapest: egyetlen napon, két koncerten hat Mozart zongorakompozíciót szólaltatnak majd meg.  Vashegyi György és az Orfeo Zenekar hangversenyén Mozart és Thomas Linley újra találkoznak egymással.

Az "angol Mozart" a mesterrel egy évben született, és tragikusan fiatalon, huszonkét éves korában halt meg. A régizene avatott ismerőjeként Vashegyi György nagy gonddal állította össze koncertműsorát, amin Linley Shakespeare "szellemfiguráit" megidéző műve mellett egy befejezetlen Mozart-misét is vezényel.

A fesztivál programján szerepel egy mindenhol szuperlatívuszokban emlegetett produkció, a világ egyik legjelentősebb kamarazenekaraként számon tartott, Grammy-díjas New York-i Orpheus Chamber Orchestra koncertje, akik a fesztiválra Wagner, Schubert, Haydn művei mellett egy kifejezetten számukra komponált, 2015-ben bemutatott új Fazil Say–darabbal érkeznek. Fekete Gyula új, négytételes zongoraversenyét kifejezetten a „Pro Cultura Hungarica" díjjal kitüntetett kínai zongoraművésznő, Claudia Yang felkérésére komponálta. A Vörös szoba álmát a Bálnában hallhatja a közönség először.

Gyenyisz Macujev és a Nemzeti Filharmonikusok

2015. április 10. 19.30

Művészetek Palotája — Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

Vezényel: Kocsis Zoltán

További információ: http://btf.hu/program?id=62203

Az esemény Facebook oldala: https://www.facebook.com/events/867702206594550/