Ázsiában erősödik leggyorsabban a városi turizmus
Forrás: turizmus.com
2017. október 24. 19:15
Az adatokból kitűnik, hogy az ázsiai országok a turisztikai növekedés élvonalában állnak és várhatóan az következő tíz évben ott is maradnak.
A tíz legnagyobb turisztikai piacnövekedést elérő város:
- Első helyen végzett Csungking, ahol 2016-ban 14 százalékos növekedést regisztráltak az előző évhez képest
- Kanton (13.1 %)
- Sanghaj (12.8 %)
- Peking (12 %)
- Csengtu (11.2 %)
- Manila (10.9 %)
- Delhi (10.8 %)
- Sencsen (10.7 %)
- Kuala Lumpur (10.1 %)
- Jakarta (10 %)
Az átlagos éves növekedés világszinten 4 százalék, Ázsiában pedig 5,8 százalék. A városok erősségét jól mutatja, hogy nemcsak a globális átlagot sikerült magasan felülmúlniuk, de a regionálisat is.
![]() |
Csungking |
Fotó: Wikimedia Commons |
Az Ázsia és Csendes-óceáni térségben található a világ legnagyobb turisztikai jelentőségű városa is. Sangaj évente 30 milliárd dollárral, világ szinten is a legnagyobb arányban járul hozzá Kína GDP-jéhez. A világranglista második helyén Peking áll 27 milliárd dollárral, a következő ázsiai város, Tokió, 20 milliárd dollárral a hatodik.
Sanghaj és Peking együtt a 21 százalékát teszi ki az ország teljes turisztikai bevételének, míg Tokió egyedül Japán turisztikai bevételének 18 százalékát.
A kínai piac dominanciája egyértelmű, turisztikai növekedés és küldőpiaci jelentőség tekintetében egyaránt. A kínai városok sikeréhez ugyanakkor nagyban hozzájárulnak a helyi üzletek. Olyannyira, hogy a Csungkingbe látogatók 94,5 százaléka belföldi turista. Nemzetközi turizmus tekintetében Kína kulcsfontosságú küldőországa a szomszédos országok városainak, így például Tokiónak, ahol a turisztikai bevételek 11 százaléka kínai eredetű, ez Bangkok esetében még magasabb, 38 százalék.
„Az ázsiai városok turisztikai ereje tisztán látszik az adatokból” – mondta Gloria Guevara, a WTTC elnök-ügyvezetője. – „A városok ugyanakkor nemcsak az ország turizmusához járulnak hozzá, de fontos gazdasági- és munkahelyteremtő hatással rendelkeznek. Ilyen előrejelzések mellett a hosszú-távú befektetési tervek felértékelődnek.”
További érdekességek az elemzésből:
- Szingapúr turizmusa megkétszereződött az elmúlt tíz évben. 2016-ban 164 ezer munkahely kapcsolódott a szektorhoz és 12,4 milliárd dollár turisztikai bevételt könyvelt el a város.
- Bangkok turizmusa 18,2 milliárd dollár bevételt jelent a városnak évente, mely 10 százaléka a város gazdaságának és 50 százaléka Thaiföld turisztikai bevételeinek.
- Delhi és Mumbai együtt évente 1 millió turizmushoz kapcsolódó munkahelyet teremt, mely 10 százaléka India teljes foglalkoztatottságának.
- Makaó függ a leginkább a turizmustól az Ázsia és Csendes-óceáni térségben. A város gazdaságának 27 százalékát a turisztikai bevételek jelentik.
- A tanulmányból nyolc város több mint a 25 százalékát termeli országa turisztikai bevételének. Ezek:
- Auckland
- Bangkok
- Ho Si Minh-város
- Jakarta
- Kuala Lumpur
- Manila
- Szöul
- Sydney