Flamand remekművel bővült a Szépművészeti Múzeum gyűjteménye

Forrás: turizmus.com

 2019. február 19. 12:12

A Szépművészeti Múzeum utóbbi száz évének legnagyobb értékű műtárgyvásárlása révén különleges remekművel gyarapodott a gyűjtemény.

Anthonis van Dyck flamand festőnek, az európai portréfestészet egyik legnagyobb mesterének I. Károly angol király legidősebb lányát, Stuart Mária Henrietta hercegnőt ábrázoló nagy méretű festményét a kormány támogatásának köszönhetően tudta megvásárolni a múzeum - olvasható a múzeum honlapján.

A 444. értesülései szerint a festményt a Christie's aukciósház árverésén szerezte meg a múzeum 2,1 milliárd forintért.

A művész 1641-ben készült, különleges szépségű esküvői portréja a múzeum gyűjteményének egyik ékköve. A festményt egy erre az alkalomra összeállított kamarakiállításon láthatja először a nagyközönség, a múzeum gyűjteményéből válogatott királyi gyermekek portréi és Van Dyck egy korai műve társaságában. Mária Henrietta portréja Van Dyck egyik utolsó befejezett alkotása.

A portré részlete

Fotó: Szépművészeti Múzeum

A Szépművészeti Múzeum eddig csak a flamand mester két egészen ifjúkori művét őrizte: az 1619-20 körül készült Evangélista Szent Jánost ábrázoló lírai alkotást, valamint a fölényes technikai tudásról és mély, érett emberismeretről tanúskodó remekművet, a Házaspár képmását, amelyet mindössze tizenkilenc évesen festett.

Jóllehet az ezen ábrázolt pár már túl van hamvas ifjúságán, az összetartozás hagyományos szimbóluma, a két egymásba simuló jobb kéz és az asszony ujján megcsillanó jegygyűrű éppúgy egy házasságnak állít emléket, mint Mária Henrietta jóval későbbi portréja. Legidősebb leányát, Stuart Mária Henriettát I. Károly angol király a holland helytartó fiának, II. Vilmos orániai hercegnek szánta, hogy e dinasztikus frigy is erősítse a két ország közötti szövetséget.

Az 1641. május 2-án megkötött házasság beteljesedésével azonban még várni kellett, hiszen Mária Henrietta még csak kilenc, Vilmos pedig tizennégy éves volt. (Gyermekük, aki később III. Vilmosként Anglia királya lett, kilenc év múlva született meg.) Az esküvői portrén a hercegnő bal kezén jegygyűrűt visel, ruháján pedig azt a nagy méretű gyémántbrosst, amelyet házasságkötésük alkalmából a férjétől kapott.