Szeretjük a bitcoint?

Forrás: MTI

 2016. február 11. 20:41

Februártól akár bitcoinnal (virtuális, digitális fizetőeszköz) is lehet fizetni a Budapest Taxi flottájában, köszönhetően a CoinPay Zrt. szolgáltatásának. Ugyanakkor a Magyar Nemzeti Bank a bitcoin használatának kockázataira figyelmeztet.

A taxitársaság és a bitcoin elfogadó hálózatát működtető és fejlesztő CoinPay Zrt. közös sajtótájékoztatóján elhangzott: a magyar startup cég révén minden vállalkozás gyorsan és olcsón válhat bitcoin-elfogadóhellyé, ráadásul a bitcoin árfolyamkockázatától is mentesülnek. A CoinPay Zrt. becslése szerint mintegy 8 milliárd forint értékben birtokolnak bitcoint a magyarok. Az online váltóhelyet és fizikai ATM-et is üzemeltető CoinPay saját ügyfélkörében végzett telefonos közvélemény-kutatása szerint a bitcoint már nemcsak felhalmozásra és spekulációs céllal, hanem vásárlások lebonyolítására is használnák tulajdonosaik.

Erre alapozva fejlesztett gyorsan és olcsón működésbe hozható elfogadóhelyi rendszert a CoinPay. Ha a vásárlónak van bitcoinja, és a mobiltelefonján rendelkezik bitcoin tárcával, akkor bármilyen szolgáltatás igénybevételekor, például a taxiban a célállomáshoz megérkezve, az elfogadóhely saját, egyedi azonosítóként funkcionáló QR-kódjának beolvasása után megadhatja saját bitcoin-tárcájában a fizetni kívánt összeget.

Februártól minden Budapest Taxiban bitcoint is elfogadnak a sofőrök. Ráadásul erről ugyanúgy számlát is tudnak adni, mintha készpénzben, vagy más eddig megszokott módon fizetett volna az utas.

A CoinPay Zrt. magyar magánszemélyek által 2014-ben alapított informatikai vállalkozás, amely elsősorban pénzügyi informatika területén fejleszt alkalmazásokat. Másik profilja a virtuális valuták forgalmazása, illetve forgalmazásukhoz kötődő infrastruktúrák üzemeltetése. A társaság 2015-ben elnyerte a Közép-Európai Startup verseny első helyezését. A CoinPay Budapesten két bitcoin ATM-mel is jelen van.

A sajtótájékoztatót követően az  MNB a bitcoin használatának kockázataira figyelmeztetett, s  felhívta a figyelmet arra, hogy az olyan virtuális fizetőeszközöknek, mint a bitcoin, nincs kibocsátójuk, nem tartoznak egyetlen ország hatóságának, jegybankjának felügyelete alá sem, nincsenek megfelelő felelősségi, garanciális, kárviselési szabályok, amelyek például visszaélés, lopás esetén védenék a felhasználók érdekeit.

Az MNB közlése szerint mindemellett a felhasználási értékük is gyorsan változhat, amely tovább növeli kockázatosságukat. Az MNB ezért azt javasolja, hogy a felhasználók legyenek rendkívül körültekintőek, fokozott óvatossággal járjanak el, mielőtt ilyen eszközöket, például bitcoint használnak.

A bitcoinnak, mint fizetésre használt virtuális pénznek sem az Európai Unióban, sem Magyarországon nincs jogi szabályozása. Néhány ország helyi szabályokat ugyan megfogalmazott, ezek azonban nem egységesek, leginkább a bitcoin használatából fakadó kockázatok mérséklésére irányulnak. A bitcoin nem tekinthető hagyományos értelemben fizetőeszköznek, mert fedezetét nem egy nemesfém vagy egy kormány, hanem a piac és a hálózat biztosítja.  (Egy bitcoin értéke 2016 február 10-én 105 685 forint, 378 amerikai dollár volt.)