Az év TOP 50 szakembere a turizmusban – Széll Tamás
Forrás: turizmus.com
2017. február 09. 17:42
A Bocuse d’Or európai győztese azt vallja a sikerről, hogy titka „alapvetően az önmagukba és az ételeinkbe vetett hit.”
Kifejezetten rossz evő gyerek volt, de amikor nagyszüleivel egy házba költöztek, a veteményeskert és a házi fogások meghozták az étvágyát. Majd amikor környezetéből többen is külföldre mentek szakácsnak, és sikerekkel telve érkeztek haza, eldőlt pályaválasztása.
Szakácstanulóként gyakorlatra a Kempinski Hotel Corvinus Budapestbe került, Hamvas Zoltán tanítványaként. Itt verbuválódott össze az a csapat, amely később megnyitotta az Onyxot, 2011-ben pedig megszerezte Magyarország második Michelin-csillagát.
2013-ban első magyarként jutott ki a Bocuse d’Or világdöntőjére és azonnal gasztrotörténelmet írt, hiszen korábban soha nem sikerült még Lyonban debütáló csapatnak a legjobb 10 közé kerülnie. A következő megmérettetést nem vállalta, de aztán 2015-ben élt a korábbi Bocuse d’Or-versenyzőknek felajánlott „zöldkártyával”, így selejtező nélkül jutott be a hazai döntőbe. A tavaly februári nemzeti válogatót úgy nyerte meg, hogy már akkor is tudatosan az európai versenyre készült. Commis-jának a hazai válogatót szintén megnyerő Szabó Kevint választotta, akivel már az Onyxban is együtt dolgoztak, és azóta is kiváló párost alkotnak. Coachként Vomberg Frigyes, csapatkapitányként, illetve másodcoachként Szulló Szabina áll mellette. A Magyar Bocuse d'Or Akadémia tanácsadójaként Rasmus Kofoed is segíti a csapatot, aki a Geranium, az első három Michelin-csillagos koppenhágai étterem tulajdonos-séfje, és korábban a Bocuse d’Or dobogójának mindhárom fokán állt már.
![]() |
Széll Tamás |
Fotó: Dombóvári Judit |
A Bocuse d’Or májusi európai versenye előtt Tamás azt nyilatkozta, szeretne a „skandináv keménymag” közelébe kerülni. Sikerült. Hazai pályán fölényes győzelmet aratott – 53 ponttal szerzett többet, mint a második helyezett norvégok, míg a többi csapat között 10 pontnál kevesebb különbség mutatkozott.
A májusi diadal után rövid pihenő következett, de júliusban Tamás és Szabina, valamint Hamvas Zoltán úgy érezték: a Bocuse-felkészülés minden energiájukat felemészti, ezért nem tudják tovább folytatni munkájukat az Onyxban. Augusztusban Tamás könyvet is írt életéről, majd a nyár végén elkezdődött a felkészülés a januári, lyoni döntőre. Ennek során – az európai döntőhöz hasonlóan – a csapatok hermetikusan elzárt környezetben, szigorú titoktartás mellett gyakorolták és tökéletesítették az egyes elemeket a Bocuse d’Or Akadémia speciális, a versenykörnyezetet imitáló budai konyhájában. „A receptekhez bárhonnan képes vagyok ihletet meríteni, egy-egy eszköz vagy technológiai folyamat egyaránt elindíthatja a fantáziámat. A felkészülés azonban olyan, mint egy festmény: befejezni nem lehet, csak abbahagyni” – mondta a verseny előtt.
A teljes cikket Az év 50 legbefolyásosabb személye a magyar turizmusban című kiadványban olvashatja.
A kiadványt ITT rendelheti meg >>
Széll Tamásról további információkhoz juthat az Arcok rovatunkban.