A légitársaságok a felelősségmegosztást sürgetik az utasok kártérítésénél
Forrás: turizmus.com
2023. június 08. 16:26
Az IATA szerint az utasjogi szabályozások célja az lenne, hogy javuljon a szolgáltatás minősége, az Európai Bizottság saját adatai mégis azt mutatják, hogy a késések száma nőtt az ezek és a járattörlések esetére kártérítést előíró EU 261-es rendelet bevezetése óta – írta meg az AirPortal.
A szervezet rámutat arra, hogy a jelenlegi rendszer nem motiválja eléggé az összes légiközlekedési szereplőt a jobb ügyfélkiszolgálás és az infrastruktúra hatékonyságának javítása érdekében.
Ezt jól példázza, hogy több mint 20 év alatt nem történt előrelépés az egységes európai égbolt (SES) megvalósításában, amely növelné a légtér hatékonyságát a kontinensen és jelentősen csökkentené a késéseket.
![]() |
A jelenlegi rendszer költségeit végül az utasok fizetik meg magasabb jegyárak formájában |
Fotó: 123rf.com |
Az utasok gondoskodásáról (például étkezés, szállodai elhelyezés, transzfer) és kártérítésről a légitársaságok felelnek, függetlenül attól, hogy a légiközlekedési láncolat melyik része okozza a problémát - hívják fel a figyelmet.
Az IATA álláspontja szerint a jelenlegi rendszer növeli a légitársaságok költségeit, amit végül az utasok fizetnek meg a magasabb jegyárak formájában. Mivel egyre több kormány vezet be vagy szigorítja a meglévő utasjogi szabályokat, a légitársaságok számára a helyzet már fenntarthatatlan, és visszavetheti a légiközlekedés deregulációja óta kialakult bővült útvonalhálózatot, a viteldíjak csökkenését, valamint akadályozhatja az új piaci szereplők belépését – emelte ki az IATA vezetője, Willie Walsh.
A szervezet szerint az Európai Bizottságnak, a Tanácsnak és a Parlamentnek felül kell vizsgálnia a rendeletet, figyelembe véve a kártalanítás arányosságát, valamint a felelősség méltányosabb megosztásának modelljét, hogy minden résztvevőre azonos ösztönzők vonatkozzanak a pontos teljesítés érdekében.
Fennáll a veszélye annak, hogy az uniós rendelet globális mintává válik: egyebek mellett Kanada, az Egyesült Államok és Ausztrália, valamint egyes latin-amerikai és közel-keleti országok is fontolgatják az átvételét.
Az Egyesült Királyság számára a Brexit azonban lehetőséget kínál arra, hogy saját szabályozást hozzon létre, amely mentes lenne az EU-rendelet hibáitól – hangzott el.
Az IATA 11 ország 4700 utasának megkérdezésével végzett kutatása szerint az utasok 73 százaléka bízik abban, hogy működési zavarok esetén méltányos bánásmódban részesül, 72 százalékuk szerint a légitársaságok általában véve jól kezelik a késéseket és járattörléseket, a megkérdezettek 91 százaléka egyetértett azzal, hogy minden érintett félnek (légitársaságok, repülőterek, légiforgalmi irányítás) szerepet kellene vállalnia az utasok segítésében.