Balesetek miatt aggódnak a repülési szakértők
Forrás: portfolio.hu
2020. december 15. 13:37
Szabályozó hatóságok, biztosítók és szakértők figyelmeztetik a légitársaságokat, hogy különösen nagy odafigyelést igényel majd a repülőgépek ismételt szolgálatba állítása, miután a járvány miatt sokat álltak a földön a gépek – írja a portfolio.hu a Reuters híre alapján.
Példa nélküli, ami idén a légiközlekedési szektorban zajlik, a koronavírus-járvány miatt a légitársaságok jelentősen visszavágták a kapacitásaikat, a gépeket parkoltatták, volt időszak, hogy a globális flotta kétharmada a földön állt. Ahogy a légitársaságok elkezdték visszaállítani szolgálatba a gépeiket, sorra jelentkeztek a problémák. A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) adatai szerint idén meredeken emelkedett a leszállásnál elkövetett hibák száma, amelyek a kifutópálya elhagyását vagy akár baleseteket is okozhatnak.
A leszállásoknál kiemelten fontos a képzés, és hogy ne essenek ki a gyakorlatból a pilóták.
Az Airbus adatai szerint a légi balesetek nagy része a leszállás közben történik. Idén jóval kevesebb légijárat repült a világban, mégis voltak súlyos balesetek. Májusban a Pakistan International Airlines gépe zuhant le landolás közben, 97 áldozatot követelve, augusztusban pedig az Air India Express egyik gépe szenvedett balesetet leszállás közben, 18 fő halálát okozva.
![]() |
Utasszállító repülőgép Hongkong felett. Idén volt olyan időszak, amikor a globális flotta kétharmada a földön állt |
Fotó: 123rf |
A pilóták gyakorlatból való kiesése nem az egyetlen aggasztó tényező a huzamosabb ideig földön álló gépeknél a Reuters szerint. Az EU repülésbiztonságért felelős szervezete (EASA) szerint aggodalomra ad okot az a trend, hogy megemelkedett a megbízhatatlan sebesség- és magasságadatokról szóló jelentések száma azoknál a gépeknél, amelyek visszatértek szolgálatba.
Több esetben kiderült, hogy a szenzorokat elfedő rovarfészkek jelentették a problémát. Ezt pedig érdemes komolyan venni, tekintve hogy 1996-ban a Birgenair gépének lezuhanásában szerepet játszottak a rovarok, a dominikai baleset 187 halálos áldozatot követelt.
Az EASA múlt hónapban közölt egy listát arról, hogy milyen problémák jelentkeztek a hosszabb parkolások utáni ismételt szolgálatba állított repülőknél. Előfordult, hogy technikai problémák miatt leállt a hajtómű menet közben, volt, ahol az üzemanyag szennyeződését figyelték meg, volt, ahol a fékekkel volt gond, de előfordult az is, hogy a vészhelyzeti akkumulátorok elvesztették a töltöttségüket.
A légitársaságok nem ülnek tétlenül, képzési programokat raktak össze a szolgálatba visszatérő pilótáknak, az elméleti tudás felfrissítésével és szimulátoros órákkal. A szabályozó hatóságok is lépnek, Ausztráliában például ellenőröket alkalmaznak majd a gépek újbóli szolgálatba állításával kapcsolatos kockázatok felmérésére. A pilóták nemzetközi szövetsége pedig arra kéri a pilótákat, hogy őszintén nyilatkozzanak, ha például a légi irányítás rövidebb leszállást kér, akkor utasítsák vissza, ha nem érzik magukat késznek rá.