Országszerte több mint 150 családi gazdaság, pince és manufaktúra nyitja meg kapuit augusztus 23. és október 4. között, és kalauzolja el az érdeklődőket a vidéki élet szépségeibe, az állattartás, a növénytermesztés és a gasztronómia világába. 

A Nyitott Porták Napja rendezvénysorozat célja az agroturizmus ismertségének növelése, az agroturisztikai szolgáltatók láthatóságának és az élményprogramok elérhetőségének elősegítése. „Emellett kiemelt feladata, hogy támogassa a hálózatosodást és erősítse a helyi termelők és fogyasztók közötti kapcsolatot, valamint a rövid ellátási láncok fejlődését” ‒ mutatott rá a kezdeményezés fontosságára Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára az eseményt beharangozó sajtótájékoztatón. Hozzátette: a szakmai szervezetek összefogásának eredményeként már az első évben 4 térség 150 kistermelője nyitja ki portáit. Tájról tájra garantált, ingyenes programok és limitált workshopok közül válogathatnak a vendégek.

 

Az étel útja a tányérig

A SAKURA-díjat 2024-ben alapította a Stílusos Vidéki Éttermiség (SVÉT) és a TOYOTA SAKURA. A díj több egyszerű elismerésnél: a díjban azok az éttermek, termelők és REL Szervezők részesülhetnek, akik tevékenységük során figyelemmel vannak a helyi értékek átadására és megőrzésére, a hazai gazdaság támogatására.

Nem véletlen, hogy a rendezvénysorozat a SVÉT díjátadójának keretében került bemutatásra. A SVÉT és partnerei, több mint tíz éve dolgoznak azon, hogy a minőségi vendéglátás és turizmus legjobb hazai képviselői – a termelőktől az éttermeken át a szálláshelyekig – egymásra találjanak.

nyitott porta, Fotó: Nyitott Porta Napok
Augusztus végétől megnyitják a kapuikat a porták (Fotó: Nyitott Porta Napok)

Innen már csak egy lépés volt annak a felismerése, hogy a SVÉT tagéttermeiben átélt gasztronómiai élmény még tovább fokozható, ha nem csak a helyi termékeket, de a helyi termelőket is behozzuk az éttermekbe, vagy a vendégeinket arra ösztönözzük, hogy keressék fel a családi gazdaságokat, ismerjék meg az étel útját a tányérukig – hangsúlyozta Ruprecht László, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnöke.

A Nyitott Porta Napok 2025. évi időpontjai és térségi helyszínei:

  • augusztus 23-24. – Minden, ami Szatmár-Bereg
  • szeptember 20-21. – Sváb-sarok
  • szeptember 27. – Vasfüggöny és Kisalföld Kincsei
  • október 4. – Dunántúl szíve – a Balaton-felvidéktől egészen a Vasi-hegyhátig

Nem véletlen a szlogen választás: Kóstolj bele tájtól-tájra! Ahány tájegység, annyi féle hagyományos recept és újdonság, ami a helyi termék élményen keresztül meséli el a hely történelmét és a gazdálkodó család személyes történetét – fogalmaznak a szervezők.

Mi várható a portákon?

  • Közös tökmagolaj pörkölés, préselés és kóstolás
  • Illóolaj készítése friss gyógynövényekből
  • Zöldségek fermentálása
  • Kovászos kenyér készítése
  • Bio malom élményprogram
  • Szatmári szilvalekvár főzés rézüstben, aszalás

A Nyitott Porta Napok szakmai együttműködő partnerei: a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség, a Stílusos Vidéki Éttermiség Egyesület (SVÉT), a Kislépték Egyesület, és a Pannon Helyi Termék Klaszter.

KAPCSOLÓDÓ

Hétezer adag halászlét főznek szombaton a tiszacsegei fesztiválon

Hagyományos és korhely változat is készül az ízes léből.