Az autópálya-matricán felül tranzitdíjat is kell majd fizetniük azoknak az autósoknak, akik áthaladnak Svájcon, de nem éjszakáznak ott.

Új tranzitdíj bevezetéséről döntött márciusban a svájci parlament. A díjat azoknak a külföldieknek kell majd megfizetniük, akik járművükkel áthaladnak az országon, de nem éjszakáznak ott. Az autópálya-matricán felül fizetendő díj átlagosan 21 frank (kb. 23 euró) lesz átkelésenként. 

Aki egy bizonyos időintervallumon belül áthalad az országon, automatikusan fizetési felszólítást kaphat. A járműveket az országba történő belépéskor, majd a kilépéskor kamerák szkennelik.

A tranzitdíj bevezetésének célja a forgalmi helyzet javítása. 

A Gotthárd-alagút előtt ünnepek idején és a nyári iskolai szünet kezdetén gyakran kilométer hosszú dugók alakulnak ki, annyi a dél felé tartó külföldi autó. A felmérések szerint az Alpokon átkelő forgalom körülbelül egyharmada tranzitforgalom. 


A Svájcon csupán áthaladó utazók nem költenek pénzt az országban, ellenben terhelik az infrastruktúrát és torlódásokat okoznak a szűk völgyekben. Ez az elképzelések szerint változni fog az új díj bevezetésével.

A díj összegét a tervek szerint a forgalomsűrűség, a napszak és a hét napja fogja meghatározni. A nagy forgalmú napokon ennek megfelelően többet kellene fizetni, mint a csúcsidőkön kívűl. Így a csúcsidőszakokban csökkenthetők lennének a torlódások, és biztosítva lenne a forgalom egyenletesebb áramlása.

A tranzitdíj bevezetésének ideje még nem eldöntött, ahogy a technikai megvalósítás módja – az ellenőrzési mechanizmusokkal együtt – is még kidolgozásra vár.

A Gotthárd-alagút előtt kialakuló forgalmi dugók ellen már régóta próbálnak tenni Svájcban. 2024-ben meghiúsultak azok a kezdeményezések, amelyek értelmében díjat szedtek volna az alagúton történő áthaladásért. Az átkelést jelenleg fedezi az autópálya-matrica, amely körülbelül 44 euróba kerül, és egy évig érvényes – írja az ADAC

 

Gotthárd és San Bernardino 

A 16,9 kilométer hosszú Gotthárd-alagút az Alpok leghosszabb és a világ negyedik leghosszabb közúti alagútja. A Bázelből Chiasso településig vezető A2-es autópálya része, és 2024-ben közel 7,1 millió jármű haladt át rajta.

A Gotthárd-alagút alternatívájaként gyakran használják a 6,1 kilométer hosszú San Bernardino-alagutat, amely a Graubünden és Ticino kantonokat összekötő A13-as autópálya része.

(Nyitókép: Torlódás a Gotthárd-alagútnál | Fotó: 123rf.com)

KAPCSOLÓDÓ

Egy festői svájci falu díjat szed a turistáktól, hogy láthassák a Netflix sikersorozat helyszínét

A híres mólón csak az tud szelfizni, aki leperkál fejenként öt svájci frankot.