Nagyszabású gálaebéd keretében került sor október 19-én a 2025. évi Gundel Károly-díj átadására és a díjazottak köszöntésére.

Tizenkettedik alkalommal ült össze a Magyar Vendéglátók Ipartestülete által alapított Gundel Károly-díj zsűrije, hogy a legismertebb magyar vendéglősről elnevezett díjra jelölt magyar vendéglátóipari szakemberek közül kiválassza az idei díjazottakat. A díj átadására és a díjazottak köszöntésére október 19-én kerül sor a Gundel Étteremben, nagyszabású gálaebéd keretében.

A Gundel-Károly díj a magyar vendéglátóipari szakma legrangosabb és a legszélesebb szakmai spektrumot átfogó kitüntetése, amelyet 2014-ben alapított a Magyar Vendéglátók Ipartestülete, és amelyet az idei díjazottakkal együtt immár 27 olyan hazai szakembernek ítéltek oda, aki legalább 25 éve tevékenykedik a hazai vendéglátásban vagy annak népszerűsítésében. 

Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke az eseményen elmondta, 

a Gundel Károly-díj lényege éppen az, hogy a teljes vendéglátóipari szakma kiemelkedő teljesítményeit kívánja elismerni.


„Mi nem speciálisan csak a fine diningra, vagy a nemzeti gasztronómia hagyományait követőkre, vagy a közétkeztetésre fókuszálunk, hiszen ezeknek a területeknek mind megvannak a maga versenyei. A Magyar Vendéglátók Ipartestületében úgy gondoltuk, hogy Gundel Károly személye méltó arra, hogy a teljes magyar vendéglátásra kiterjesszük ezt a díjat, ezért vesznek részt a grémium munkájában a teljes magyar vendéglátást reprezentáló legjelentősebb szervezetek képviselői – emelte ki.”

Gundel-galebed-Kovacs-Laszlo-MVI-elnok
Kovács László, az MVI elnöke (Fotó: MVI)

A zsűrizés több szakaszban történik. „Az első fordulóban bárki jelölhet a díjra olyan szakembert, aki a kritériumoknak megfelel és méltó Gundel Károly emlékéhez. A jelölési időszak lezártával összeül a zsűri, és ellenőrzi, hogy mindenki megfelel-e a kiírás kritériumainak, majd szavaznak az egyes jelöltekre, végül kiválasztják az öt legtöbb szavazattal rendelkező várományost. Legvégül pedig ebből az öt jelöltből kerül ki a három díjazott, újabb szavazás keretében” – tudtuk meg Kovács Lászlótól, 

aki azt is elmondta, hogy az idei díjazottakat nem volt könnyű kiválasztani, hiszen a húsz jelölt mindegyike megérdemelte volna a kitüntetést.

 

2025-ben a Gundel Károly-díjat 

  • Gottwald Sándor, a tatai Gottwald Hotel és több vendéglátóhely alapító tulajdonosa,
  • Ruprecht László Pro Turismo-díjas séf, a Stílusos Vidéki Értelmiség elnöke és
  • Semsei Rudolf, a Budapest Party Service, a Vak Varjú étteremcsalád és a Dobay Cukrászdák, a Puli és Juhász csárda, valamint a Paprika Revue House tulajdonos ügyvezetője kapta.

A Gundel Takács Gábor által konferált gálaeseményen a Gundel család leszármazottja, Gundel János is köszöntötte a vendégeket. 

Gundel-galebed-mvi
Fotó: MVI

Gottwald Sándor tatai vendéglős a klasszikus magyar vendéglátás ikonikus képviselője, aki több mint 60 éve aktív a szakmában, és aki maga alapozott meg egy új vendéglátós dinasztiát: fiai és unokái is aktívan dolgoznak a jelentős részben önellátásra berendezkedett családi vállalkozásban. „Gundel Károly számomra mindig példakép volt, hiszen világszinten is csodaszámba megy, amit megteremtett, és amit képviselt. Én is ebben hiszek: az okozza a legnagyobb örömet, ha a vendég elégedetten távozik. A mai napig ott vagyok, az étteremben, és amikor érkezik, bekísérem, ha elfogadja, ajánlok neki, amikor távozik, kikísérem: tudom, hogy az elégedett vendég vissza fog térni” – vallja és tanítja a fiatalabb generációknak.

Ruprecht László a magyar hagyományos gasztronómiától a fine dining kifinomultságáig vezető skálán egyensúlyozva a minőségi vidéki vendéglátás képviselőjeként írta be nevét a magyar gasztronómia történetébe. A francia és német iskolákat is megjárt séf egészen fiatalon, már 25 évesen a Kastélyhotel Sasvár konyhafőnökeként is kipróbálhatta magát, jelenleg pedig – egyebek mellett – több vidéki étterem és a Stílusos Vidéki Értelmiség elnöke. A Gundel-örökség szerinti szellemiségben az önellátást tartja az egyik kulcskérdésnek a helyi gasztronómia színvonalának megőrzésében: „Azt a nyersanyag-hátteret próbálom biztosítani, amit anno Gundel Károly is megteremtett, amikor Amerikába ment. Itthon ez kialakulóban van, de még hiányzik az az erős kapcsolatrendszer a kistermelők és a vendéglátóipar szereplői között, amely biztos alapokat teremthet a teljes önellátáshoz.”

Semsei Rudolf ugyancsak nagyszabású vállalkozásaival, a vendéglátóipar több területére kiterjedő szakmai tapasztalatával és bátor, előrelátó döntéseivel érdemelte ki helyét az idei Gundel-díjazottak dobogóján. Érdemei között nemcsak az általa létrehozott és működtetett intézmények színvonalát kell számba vennünk, hanem fenntarthatósági törekvéseit és humanista elveit is. A Semsey Gastronomyhoz tartozó Budapest Party Service több létesítmény exkluzív catering partnere, a Vak Varjú étteremcsalád mellett a Dobay Cukrászdák, a Puli és Juhász csárda, valamint a Paprika Revue House is az ő nevéhez fűződik. Gundel Károly öröksége szakmai hitvallásában és a mindennapi működésben is meghatározó számára: „A legnagyobb kihívás megértetni a fiatal kollégákkal, hogy miért a vendég a legfontosabb számunkra. Minden alkalmat megragadok, hogy tudatosítsam bennük, hogy nem mi, hanem a vendég az első: aki ezt megérti, csak az képes megmaradni ebben a szakmában, és csak az képes Gundel Károly és Jakabffy László örökségét továbbvinni.”

Gundel-galaebed-etel-MVI
Fotó: MVI

A hagyományoknak megfelelően a gálaebéd menüjét a tavalyi díjazottak, Bicsár Attila és Kovács Lázár állították össze, akik Jakabffy László gasztronómiai örökségét vitték tovább munkájukban, a Gundel Károly-díjátadóra készített menüsort pedig mesterük emlékére, az ő receptjeiből alkották meg. Az eseményen Fabók Mihály vezető sommelier mutatta be a Tokaji, a Törley, a Gotwald Borászat, a Vylian Szőlőbirtok és Pincészet, az Illés Borászat, a Kiss István Családi Pincészet, a Tóth Borbirtok, a Kvaszingor Borászat, a Sauska Pincészet és a Vesztergombi Pince kínálatának legjavából összeállított italokat. Harmatzáró Pálinka, Nvmen Pálinka, Premirum és Zwack Unicum közül választhattak a  digestive italra vágyók.

Amuse bouche-ok és előételek gazdag választéka fogadta az érkező vendégeket:

rétegzett kacsamáj, füstölt pisztráng és zöld alma mellett tésztában sült vadpástétom, pisztácia- és gyümölcschutney, valamint nyúlpástétom makói fehérhagyma lekvárral, brióssal, rozskenyérrel és kaláccsal; vegán padlizsánkrém, kápia paprikakrém friss kemencés lepényekkel; libatepertő jégen szelídített lilahagymával; sonkakóstoló 32 hónapos mangalicasonkából, kovászos kenyérrel és savanyított zöldségekkel ágyaztak meg a levesnek.

 


Igazi ínyencségként érkezett a Wolf András és Vérten Róbert, a Gundel Étterem séfjei által készített fácán erőleves, amelyet maceszgombóccal tálaltak a különböző vendéglátóipari iskolák növendékei. A főfogás, amelyet ugyancsak a Gundel kiváló séfjeinek köszönhettünk, borjúszűz volt, Kedvessy módra, roston sült libamájjal, gombával, tejfölös-kapros-paprikás mártással, vajas galuskával. A rendkívüli gasztronómiai élményt klasszikus Gundel-palacsinta koronázta. 

A késő délutánba nyúló esemény petit pours-jait Jakabfi Dávidtól, a JD Cukrászda jóvoltából élvezhették a vendégek: Esterházy bonbon, dobostorta bonbon barackpálinkás kultúrára, rigójancsi, valamint mák Charlotte macaron mellett a Be-zso Tanya és A Sajtos sajtválogatásával zárták.

(Nyitókép: az idei Gundel Károly-díjasok, balról jobbra: Gottwald Sándor, Ruprecht László, Semsei Rudolf | Fotó: MVI)

KAPCSOLÓDÓ

Elrajtolt a Gundel Károly Technikum közel 8 milliárd forintos fejlesztése

A projektben megújul az iskola jelenlegi épülete, ráadásul gazdagodik is egy új szárnnyal.