A tatai kastély az első olyan műemléképület, amelyet a Nemzeti Kastélyprogram keretében újítottak fel, és nyitottak meg idén májusban a nagyközönség előtt.
Fényes múlt után hányattatás
A barokk kastély az 1760-as évek második felében épült Esterházy (IV.) Ferenc velencei, majd nápolyi követ rezidenciájaként.
![]() |
|
A tatai Esterházy-kastély visszanyerte eredeti fehér színét is |
|
Fotó: NÖF Nonprofit Kft. |
Igazi virágkorát a kiegyezés utáni évtizedekben élte, amikor Tata a Monarchia egyik fő lovasközpontjává vált. A II. világháború után idegszanatórium működött a kastélyban egészen 1996-ig, azután hosszú ideig üresen állt az épület.
Élmények a történelmi falak között
Több évig tartó felújítása után idén május óta a Béke szigete című, élményalapú tárlat látható a kastély falai között, amely a grófi család múltját mutatja be.
![]() |
|
A bölcsőben utoljára Zichy Mária grófnő ringatta gyermekét |
|
Fotó: NÖF Nonprofit Kft. |
A pompás termekben megcsodálhatjuk a mahagóni íróasztalt, amelyen feltehetően a napóleoni háborúkat lezáró békeszerződést aláírták, a bölcsőt, amelyben utoljára Zichy Mária grófnő ringatta gyermekét, továbbá egy 18. századi rózsafa dobozt, amelyben szerelmes leveleket tárolhattak.
![]() |
|
Sok diplomáciai egyezkedésnek lehetett fültanúja a könyvtár |
|
Fotó: NÖF Nonprofit Kft. |
Figyelemre méltóak az egykori fürdőszobák épségben megmaradt hollandi csempéi, a „sátorszoba", amellyel a török elleni csatákban elesett fiainak állított emléket az Esterházy család, és a rejtett lépcsőtöredék is, amely a grófi lakosztályt kötötte össze a grófnő hálójával.
![]() |
|
Az egykori fürdőszoba hollandi csempéi épségben maradtak |
|
Fotó: NÖF Nonprofit Kft. |
A Szalon Kávézóban feltétlenül kóstoljuk meg a hagyományos recept alapján készülő Esterházy-tortát is.
A cikk eredetileg a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány "Magyarország vár" című kiadványában jelent meg. A lap főtámogatója:
![]() |





