Klaszterben erősítik egymást a dél-alföldi fürdők

Szerző: Németh Andrea

Forrás: Turizmus Panoráma

 2017. augusztus 21. 17:52

Tapasztalatcsere, közös pályázatok, összehangolt marketing és akciók – ezek azok a területek, amelyeken profitálnak az együttműködésből a Dél-alföldi Termálklaszter tagjai, immár 18 éve. A szervezetben tavasszal vezetőváltás történt.

A Dél-alföldi Gyógy- és Termálfürdők Közhasznú Egyesülete idén március 22-én, Tiszakécskén új elnököt választott. A leköszönő elnök, Albel Andor 18 sikeres év után adta át a stafétabotot Márton Máriának, aki jelenleg a Szentesi Sport- és Üdülőközpont ügyvezető igazgatója. Az általa irányított fürdő nemrégiben vehette át a nemzeti tanúsító védjegyet – írja a Turizmus Panoráma magazin nyári számában.

 

Szoros együttműködésben

Az elmúlt 18 évben Albel Andor irányításával a dél-alföldi gyógy- és termálfürdők között szoros együttműködés alakult ki a hatékonyabb fürdőfejlesztés és -üzemeltetés érdekében. Ezt a jól megalapozott szakmai munkát kívánja tovább vinni az öttagú elnökség, Márton Mária vezetésével.

Kiemelt cél a minőségi fejlesztésbe bevonható uniós források felkutatása és megszerzése. A csapat közös és egyéni fejlesztési pályázatok írására, megvalósítására, illetve a marketingmunkában történő segítségnyújtásra fókuszál. Nagy súlyt helyeznek a határmenti eurorégiós kapcsolatuk ápolására a Vajdaság és Románia alföldi területeivel.

Fontos céljuk a kulturális örökség megóvása, a környezetvédelem és az ezzel kapcsolatos tevékenységek előmozdítása a térség fürdőiben.

Néhány éve Ljubljanában voltak együtt a Dél-alföldi Termálklaszter tagjai

 

Az egyesület ma 25 tagot számlál, közöttük 14 fürdőt, de van felsőfokú oktatási intézmény és gyógyászati termékeket forgalmazó cég is a klaszterben. Összeszokott társaságról van szó, amely egyszerre szakmai és baráti közösség is – fogalmazott az új elnök.

 

Mindennapi nehézségek

Mivel a problémák mindenütt azonosak, folyamatos a tapasztalatcsere, a nehézségeket, és az azokra adható lehetséges válaszokat, megoldásokat is előszeretettel megbeszélik egymás közt, legyen szó üzemeltetési kérdésekről, költségvetésről, vagy a humánerőforrás problematikájáról.

Utóbbi például a fürdőkben is jelentős méreteket ölt. Márton Mária tájékoztatása szerint a bérek a fürdőkben eleve 20-25 százalékkal az iparági átlag alatt vannak, az idei kötelező béremelés pedig – mivel azt arányaiban képtelenség volt mindenütt érvényesíteni – óhatatlanul bérfeszültséget szül, hiszen előfordul, hogy a minimálisra csökkent a különbség a régi és az új kollégák fizetése, vagy a különböző beosztások javadalmazása között.

Megoldásra váró feladat a vendégkör fiatalítása is, a fürdők igyekeznek marketinggel, fejlesztésekkel, innovatív programokkal megnyerni a fiatalabb, fizetőképesebb vendégkört is.

A legfontosabb cél a közös fellépés az áfa csökkentése, illetve az OEP-támogatás emelése mellett. Ezeken a területeken a Magyar Fürdőszövetség is komoly lobbimunkát fejt ki.

 

Pályázatokra várva

A szakember elmondta, szeretnék, ha a fürdők és a környező szálláshelyi infrastruktúra fejlesztésére és bővítésére is elérhetők lennének pályázati források. Egyik aktuális közös pályázatukat „A felnőtt lakosság prevenciós célú egészségfejlesztése a szabadidősport révén" című EFOP-kiírásra adták be, konzorciumban a Közép-Kelet-Európai Rekreációs Társasággal.

A célcsoport azok az 50 év feletti, valaha sportoló vagy rendszeres mozgást igénylő dél-alföldi lakosok, akik igénybe veszik a fürdők szolgáltatásait. Akik tudatos szemléletváltással hajlandóak folyamatosan tenni az egészségük megőrzéséért, fogékonyak az új dolgokra. A programban 24 település fürdői vesznek részt, melyek úgynevezett egészségpontonként funkcionálnak. A projekt keretében számos esemény, rendszeres programok és szemléletformáló tájékoztatás valósul meg.