A Travel Teachers károsultjai eddig is csak befizetett pénzük töredékének megtérülésére számíthattak. Az Európai Utazási Biztosító (EUB) augusztus 27-én közzétett tájékoztatásából kiderült: még a korábbi becsléseknél is kevesebbet kapnak vissza. A kifizetések napokon belül megkezdődnek.

Az EUB augusztus 27-én frissítette a Travel Teachers Kft. utazási szerződéseinek kártérítésével kapcsolatos hivatalos tájékoztatását. A biztosító június 5. és augusztus 4. között fogadta a kárbejelentéseket, majd összesítette a jogos igényeket. Mivel a rendelkezésre álló vagyoni biztosíték nem elegendő az igazolt kárigények fedezésére, az EUB arányosan csökkentett kifizetést teljesít:

az utasok követelésük mintegy 4,4 százalékát kapják vissza. 


Egymillió forintos utazás után például 44 ezer forint jár. A kifizetéseket szeptember 3-ig teljesítik.

 

Ennyi jut a 373 milliós kárigényre 

A nyilvános tájékoztatásban az EUB nem közli a jogos kárigények teljes összegét, egy károsultnak megküldött, a Travel Teachers Panaszosok Facebook-csoportban megosztott biztosítói levélből azonban ez is kiderül: a jogszerűen igazolt kárigények összesen 373 242 711 forintot tesznek ki. A Turizmus.com a közelmúltban többek között arról kért tájékoztatást az EUB-tól, hány károsult jelentkezett és mekkora a kárigények teljes összege, ám megkeresésünkre nem érkezett válasz. 

A végül igazolt 373 millió forintos kárigénnyel szemben mindössze 16,44 millió forintos vagyoni biztosíték áll: a kár összege tehát közel 23-szorosa a rendelkezésre álló fedezetnek. 


A nagyságrend ráadásul a korábbi becsléseket is messze felülmúlja, hiszen mint megírtuk, a károsultakat összefogó Facebook-csoportban május közepén több mint 650 érintett még csak 170 millió forintnyi követelést jelzett. Az EUB tájékoztatása alapján a kaució összegét az utazási iroda határozta meg, a biztosítási szerződést pedig Budapest Főváros Kormányhivatala nyilvántartásba vette.

A kormányhivatal április 30-án visszavonta a Travel Teachers utazásszervezői jogosultságát, és egy évre eltiltotta a céget az utazásszervezői és -közvetítői tevékenységtől, miután több jogsértést is feltárt. Az iroda nem rendelkezett a működéshez szükséges valamennyi feltétellel, megszegte a vagyoni biztosíték tartására vonatkozó kötelezettségét, és a hatóság szerint valótlan tartalmú bejelentést tett. Mivel az elmaradt utakra befizetett részvételi díjakat ezt követően sem térítették vissza, a BFKH május 18-án újabb eljárást indított. Ennek során megállapította, hogy az iroda nem rendelkezik elegendő forrással az utasok kártalanításához, ezért június 5-én felhívta az EUB-t, hogy a vagyoni biztosíték terhére kezdje meg a kárrendezést.

 

Az ügyvéd már nyár elején megmondta

Ahogy korábban megírtuk, a károsultak egy részét képviselő dr. Babits András már júniusban, egy korábbi hasonló eset tapasztalataiból kiindulva azt nyilatkozta lapunknak, hogy a biztosítói kifizetések várhatóan csak a károk töredékét, pár százalékát fedezhetik. 

Álláspontja szerint ezért vizsgálható, hogy a magyar utasvédelmi rendszer megfelel-e az uniós követelményeknek. 

Az (EU) 2015/2302 irányelv 17. cikke ugyanis előírja, hogy az utazásszervezők fizetésképtelensége esetére olyan biztosíték álljon rendelkezésre, amely fedezi az utazók által befizetett összegek visszatérítését. 


A mostani adatok szerint a Travel Teachers károsultjainak igazolt kárából 95,6 százalékot nem fedez a vagyoni biztosíték.

(Nyitókép: 123rf.com)

KAPCSOLÓDÓ

MUISZ: a Travel Teachers működése összeegyeztethetetlen a szakmai minimummal

Az eltiltott utazási iroda nem volt tagja a Magyar Utazási Irodák Szövetségének.