Így induljunk neki a mobilunkkal a nyaralásnak

Forrás: turizmus.com

 2024. június 14. 10:53

Ismét itt a nyár és az utazások szezonja. Az egyik útitársunk biztosan a mobilunk lesz, amit nyaralás előtt érdemes ugyanúgy felkészíteni, mint bepakolni a bőröndöt, pláne, ha külföldre készülünk – ehhez ad néhány tippet a Yettel.

Külföldre utazás előtt mindenképp nézzünk utána, hogy milyen roaming-díjzónában van az adott ország, illetve hogy a saját előfizetésünk mennyi roaminghívást és -adatot tartalmaz, és ha szükség lehet többre, milyen extra csomagot érdemes venni.

Az EU-ban és az 1-es díjzóna egyéb országaiban időszakos utazáskor alapesetben a magyarországi tarifának megfelelő feltételekkel használhatjuk az előfizetéseket, de más országokban nincs ilyen szerencsénk. Emiatt érdemes ügyelni arra, hogy egy ilyen ország határa közelében a többletköltségek elkerülése érdekében inkább állítsuk át a mobilon automatikusról kézire a hálózatválasztást, hogy a telefon véletlenül se csatlakozzon fel a másik ország hálózatára.

Azt is jó tudni, hogy az olyan népszerű európai úti célok, mint Montenegró, Svájc, Szerbia vagy Törökország a 2-es díjzónába tartoznak.

 

Appra fel!

Érdemes előre felderíteni az úti célunk közlekedési lehetőségeit, hiszen nagyon jól jön, ha megérkezéskor már egyből a mobilunkon van egy app, amiben menetrend, útvonaltervező és akár jegyvásárlás segíti a közlekedés megtervezését. A megcélzott város vagy térség tömegközlekedési alkalmazása mellett például a Citymapper és a Google Maps is alkalmasak erre. Érdemes olyan appot nézni, amiben vannak internetkapcsolat nélkül is elérhető funkciók. Annak is célszerű utánajárni, hogy hol melyik taxiszolgáltatás – a helyi társaság vagy a nemzetközi közösségi appok, például az Uber vagy a Bolt – nyújt kedvezőbb és biztonságos feltételeket.

Bár furcsának tűnhet elsőre, de hasznos a közös családi vagy baráti utazás esetén Google Mapsen vagy az iPhone Lokátor alkalmazásán megadni egymásnak a tartózkodási helyet, így senki nem (vagy legalábbis sokkal nehezebben) téved el.

Érdemes néhány alkalmazást is letölteni, hogy az utazás még jobb legyen

Fotó: 123rf.com

Elmerülni a helyi élményekben

A helyi programok felfedezésében segíthet például az egyébként nem csak szállásfoglalással foglalkozó Airbnb, vagy a GetYourGuide, amelyek túrákat, kirándulásokat és mindenféle szabadidős tevékenységet is kínálnak – itt sokszor lehet kevésbé közismert turistalátványosságokra is bukkanni. Látnivalók, múzeumok belépőit és városnéző túrák jegyeit vehetjük meg a Tiquets appon, így a jegyet sem kell kinyomtatni, és ha a hivatalos oldalakon el is fogynak a jegyek, itt még lehet szabad jegykontingens.

Mielőtt étterembe ülnénk be, érdemes megnézni akár a Google, akár a Tripadvisor értékeléseit. Ételrendeléshez a nemzetközi appok mellett a helyi ételrendelős alkalmazásokat is derítsük fel, és ételérzékenyeknek is vannak hasznos térképes applikációk – a Find Me Gluten Free-vel például a közelben lévő gluténmentes éttermeket lehet megtalálni.

 

Gazdálkodj okosan

Ha szeretnénk okosan gazdálkodni a roamingadatkerettel, érdemes még indulás előtt letölteni a szükséges alkalmazásokat, hosszabb út előtt pedig a hallgatni/nézni tervezett zenéket, sorozatokat és filmeket a streamingszolgáltatásokban – utóbbi jól jön repülés közben is, vagy ha külföldön épp nincs internetkapcsolatunk.

Az alkalmazások automatikus frissítése nagy adatforgalmat generálhat, ezért érdemes utazás előtt még otthoni hálózaton frissíteni ezeket, vagy kikapcsolni az automatikus frissítés funkciót a készülékbeállítások között. A fotók fel-le töltése is fogyasztja az adatkeretet, ezért felhő alapú képtárolásnál (pl. Google Fotók) be lehet állítani, hogy csak WiFi-n töltse fel a fotókat, a chatalkalmazásoknál pedig letiltani, hogy a kapott fotókat automatikusan letöltse az app. Ha szeretnénk elkerülni a véletlen adatforgalmazást, akkor ki lehet kapcsolni a készüléken az adatroamingot vagy a teljes mobil adatforgalmat.

Érdemes tudni, hogy például az Egyesült Államokban a szolgáltatók már lekapcsolták a 2G- és 3G-hálózatot, ami azt jelenti, hogy 4G-képes készülék és SIM-kártya nélkül nem lehet roaming-hanghívást bonyolítani, mobilnetezni és sms-ezni, ezért indulás előtt tanácsos ellenőrizni, hogy készülékünk és a SIM-kártyánk 4G-képes-e.