Országimázs-építés sporttal és tudománnyal

Forrás: MTI

 2015. március 05. 21:27

Hogyan lehet napjaink sport- és tudományos eredményeit Magyarország népszerűsítésére, az országimázs fejlesztésére felhasználni? – erre a kérdésre keresték a választ az Antall József Tudásközpont idei Országimázs Konferenciáján a két terület szakemberei csütörtökön a Bálna Budapestben.

A sporttal és tudománnyal mint nemzeti értékekkel foglalkozó konferencia megnyitóján Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter, a Hungarikum Bizottság elnöke Puskás Ferenc világszerte ismert futballjátékos alakját idézte fel, akinek életműve a hungarikumok közé tartozik. Kiemelte: a hungarikum szó ma már minőségi garanciát jelent, így meghatározó a nemzetkép, az országimázs formálásában. Nemzeti értékeink kedvezően hatnak a külgazdaságra, a turizmusra és jelentős a diplomáciában betöltött szerepük – tette hozzá.

Bán Teodóra, a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ Nonprofit Kft. ügyvezetője kiemelte: egy országimázs-stratégia és -kommunikáció akkor sikeres, ha olyan közösségekre, eseményekre, jeles személyiségekre épít, akikkel, illetve amelyekkel azonosulni tudunk. Kiemelte, hogy szükség van a kreatív gondolkodásmódra és arra is, hogy megtanuljuk a 21. század eszközeivel megmutatni magunkat. Az országimázs változik: újabb trendek lépnek a régiek helyébe, a gulyásleves és a Hortobágy helyett ma már inkább a romkocsmákkal és a Prezivel azonosítják Budapestet – hangsúlyozta.

A sportról rendezett kerekasztal-beszélgetésen Baráth Etele, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség (MKKSZ) elnöke úgy vélekedett: az országimázs szempontjából nincs erősebb üzenet annál, mint amikor egy nemzetközi sportesemény eredményhirdetésén elhangzik egy ország himnusza. Emlékeztetett arra, hogy a magyar kajakosok és kenusok 1995-től összesen 478 aranyérmet nyertek világversenyeken, és így ugyanennyi alkalommal csendült fel 28 országban a magyar himnusz.

Simicskó István sportért felelős államtitkár szerint az országimázs része az is, ha egy nemzet valamelyik sportágban sikeresen le tud bonyolítani egy világ- vagy Európa-bajnokságot. Hozzátette: a kormány sportstratégiájának éppen az az egyik eleme, hogy minél több világversenyt hozzon Magyarországra. Ennek kapcsán szóba került az is, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság közgyűlésének februári javaslata alapján Magyarország és Budapest megvizsgálja annak lehetőségét, hogy pályázzon a 2024-es nyári ötkarikás játékok megrendezésére.

Lázár Zoltán, a Magyar Lovasszövetség elnöke azt mondta, hogy a magyaros vendégszeretet és precizitás, illetve az ország sport iránti elkötelezettsége jó alapot ad egy olimpia megrendezéséhez.

A tudomány témakörében rendezett kerekasztal-beszélgetésen Pacher Tibor, a Puli Space Technologies alapítója elmondta, hogy az általuk kifejlesztett eszközzel egy nemzetközi versenyen vesznek részt. Ennek során a Holdra kell juttatni egy olyan járművet, amely legalább 500 métert képes ott megtenni. Mint hozzátette, a projektbe eddig 50 ezer önkéntes munkaórát fektettek; a várható összköltség 15 millió dollár.

Íjgyártó István kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkár elmondása szerint létezik egy úgynevezett good country index, amely azt mutatja, melyik ország mennyivel járul hozzá a föld jólétéhez: Magyarország a középmezőnyben van, de a tudomány és a kultúra területén a legjobbak között tartják számon.