Turisztikai plakátkiállítás a Camponában

Forrás: turizmus.com

 2016. augusztus 29. 11:27

A magyar plakátművészet virágkorának legszebb turisztikai plakátjait tekinthetik meg az érdeklődők a Campona Bevásárlóközpontban. Flanek Péter több száz darabot számláló gyűjteményéből a budapesti és balatoni témájú plakátok láthatók szeptember 18-ig.

A kiállított plakátok – melyeket a gyűjtő szeptember 3-án, 11 órától tárlatvezetésen hoz közelebb az érdeklődőkhöz – eredeti darabjai ma már műtárgyak. Az utazás és nyaralás a két világháború közötti években vált tömeges hobbivá. Korábban Magyarországon csak az elit kiváltsága volt a nagy fürdőhelyek, hegyvidékek, tengerpartok meglátogatása, a szállodákban pihenés. A húszas években azonban létrejött a fizetett szabadság és a munka utáni szabadidő. Az idegenforgalom pedig nemcsak elterjedt hobbi, de új iparág is lett.

A kormányok mindenütt felismerték a benne rejlő bevételi lehetőséget, ezért tervezett propagandával igyekeztek népszerűsíteni. Ennek lett egyik leghatásosabb fegyvere volt a nagyméretű, színes plakát. Az első magyar idegenforgalmi plakátok a harmincas évek elején készültek, mely időszak egybeesik a magyar plakátművészet egyik virágkorával, a műfaj megújulásával.

A húszas-harmincas évek Budapest egyik virágkora volt, a város a húszas években már igazi modern metropolis. A modern élet sokféle szórakozási formáját nyújtja: mulatók, revük, kabarék, táncestek, színházak, mozik, koncerttermek, sportpályák, uszodák, parkok és síparadicsom is van a városban, aminek különleges értéke a sok gyógyforrás is. Ennek jelentőségét már a harmincas években felismerték, így megszületett a „Budapest fürdőváros” koncepció, amely rengeteg utazót vonzott ide. Mindez a korszak plakátjain is megjelent: a sétahajózástól az állatkertig, a fürdőktől a kirándulóhelyekig mindent reklámoztak.

Budapest mellett sokat hirdették már az 1930-as években is a Balatont: a tó körül ekkora már pezsgő fürdőélet alakult ki. A Balaton plakátokon domináns elem a végtelenbe vesző jellegzetes színű víztükör, az északi part hegyei, és a jellegzetes parti növények, nádasok és nyárfák. A legtöbb plakáton önfeledten fürdőző alakokat, vagy a hullámokat szelő vitorlásokat látunk.

A korszakban igazi mesterek dolgoztak a plakát műfajban: a festőként is jelentős Berény Róbert, Bortnyik Sándor, Molnár C. Pál, Pólya Tibor vagy Konecsni György mellett remek specialisták is terveztek plakátokat, mint Mallász Gitta és Dallos Hanna, vagy ifj. Richter Aladár. Plakátjaik ma is vonzóvá teszik, amit hirdetnek; és az eredeti darabok mára értékes műtárgyak lettek.