Magyarország 75 éve az UNESCO tagja

Forrás: MTI

 2023. szeptember 26. 16:53

Megemlékezést tartott az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsága kedden Budapesten arról, hogy Magyarország 75 éve csatlakozott a világszervezethez.

Réthelyi Miklós, az UNESCO (azaz Egyesült Nemzetek Szervezetének Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete) Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke a rendezvényt megnyitó beszédében arra kérte a program felszólalóit, hogy visszaemlékezéseikben emeljék ki azokat a nem múló értékeket, amelyek a szervezet gondolatiságát, eszmerendszerét a kezdetek óta meghatározzák annak ellenére, hogy a "világ körülöttünk szinte napról-napra változik".

Az elnök beszédében felidézte a magyar bizottság 75 éves történetének legfontosabb mérföldköveit, köztük az 1946. december 23-i csatlakozást, az 1948. szeptember 14-i taggá válást és végül a magyar bizottság megalakulását 1963-ban. Beszélt továbbá a szervezetet szabályozó kormányrendeletekről, és a legfontosabb tisztségeket betöltő személyekről is, közülük kiemelve Fasang Árpád első főtitkárt, aki mint mondta, "rengeteget tett a magyar kultúráért".

Firmin Edouard Matoko, az UNESCO Afrikáért és külkapcsolatokért felelős főigazgató-helyettese videóüzenetben köszöntötte a résztvevőket, a program további részében pedig Bogyay Katalin korábbi UNESCO nagykövet és Kroó Norbert, a Tudományos Világfórum tanácsadója vezette a szervezet múltjáról, jelenéről és jövőjéről szóló kerekasztal-beszélgetéseket.

Az UNESCO része a Világörökség Program is, melyet 1972-ben alapították. A program célja, hogy az emberiség kulturális és természeti örökségét nyilvántartásba vegye – így az országoknak, amelyek erre a listára kerülnek, vállalniuk kell, hogy megóvják a területükön lévő világörökségi helyszíneket, hogy aztán a későbbi generációk is élvezhessék azok páratlan szépségét.

budapest_latkep_123rf

Az UNESCO része a Világörökség Program is, melybe jelenleg 8 magyar természeti és kulturális érték tartozik

Fotó: 123rf.com

Olyan helyek szerepelnek a listán, mint például a Grand Canyon Nemzeti Park, Firenze történelmi központja, a Machu Picchu vagy a kínai nagy fal. Ennek a felsorolásnak a része immár nyolc természeti és kulturális érték Magyarországon is; a fővárosban a Duna-part látképe a Budai Várnegyeddel illetve az Andrássy úttal számít a Világörökség részének.