Már a nagyközönség is láthatja Szent László lovas szobrát Nagyváradon
Korábban történt
A Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye közösségi oldalán közzétett bejegyzés szerint a Ronde Bosse Art Kft. képviselői hétfőn befejezték a szobor összeszerelését és felhelyezték azt a talapzatra. Kedden az önkormányzat és a püspökség képviselői – Florin Birta, Nagyvárad polgármestere és Böcskei László, nagyváradi római katolikus püspök – koszorút helyeztek el a szobornál Szent László emlékének tiszteletére.
Ezzel az új emlékmű bekerült Nagyvárad turisztikai körforgásába – közölte a püspökség, hozzátéve, hogy a szobor megáldására egy későbbi időpontban, szertartás keretében kerül majd sor.
A partiumi város alapítójaként tisztelt lovagkirály lovas szobrát a római katolikus püspökség és az önkormányzat együttműködésének köszönhetően állították fel, az erre vonatkozó tervet tavaly februárban ismertette Böcskei László megyés püspök és Florin Birta polgármester.
![]() |
Az új emlékmű Nagyvárad új turisztikai attrakciója is egyben |
Fotó: facebook.com/nagyvaradi.egyhazmegye |
Birta akkor úgy fogalmazott, hogy a szoborállítással „történelmi igazságot szolgáltatnak” a városalapító királynak, és Nagyvárad multietnikus, multikulturális voltát hangsúlyozzák. Böcskei László hozzátette: a helyválasztással a várnak az egyházmegye évezredes történetében betöltött szerepét is hangsúlyozni szeretnék.
Az 5,3 méter magas lovas szobor bronzba öntését Ovidiu Petroman végezte az Arad megyei Zimándújfaluban. Elkészültét a magyar kormány és a nagyváradi magyarság támogatta, több gyűjtést is szerveztek.
![]() |
Deák Árpád szobrász klasszikus, fenséges, spiritualizált Szent László-alakot igyekezett megmintázni |
Fotó: facebook.com/nagyvaradi.egyhazmegye |
A Csonka-bástya és a fejedelmi palota között felállított alkotás lovon, fején koronával, kezében harci bárddal ábrázolja a lovagkirályt. Deák Árpád korábban elmondta: klasszikus, fenséges, spiritualizált Szent László-alakot igyekezett megmintázni.
A szobrot a nagyváradi magyarság eredetileg a város főterén, az egykori Szent László téren szerette volna felállíttatni, de végül a választás az európai forrásokból restaurált várra esett. Szent László itt építtette meg az első nagyváradi székesegyházat, amely a lovagkirály temetkezőhelyéül szolgált, így zarándokhellyé vált, és utóbb több magyar uralkodót is ezen a helyen helyeztek örök nyugalomra.