Turisztikai akciótervet fogadott el a kormány a szakma támogatására
Az alábbi intézkedéseket jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter:
- A turisztikai vállalkozások számára azonnal érezhető lépés, hogy elengedik a 4 százalékos turisztikai fejlesztési hozzájárulást 2022. október 1. és 2023. március 31. között, az eddig befizetett összeget vissza lehet igényelni. Aki eddig még nem fizette be, annak már nem is kell.
- Változnak a Széchenyi Pihenőkártya szabályai, eltörlik a zsebeket, így a kártyán lévő összeget ugyanazokra a célokra, de belső korlátozás nélkül lehet felhasználni.
- A vendéglátó üzletek és a turisztikai attrakciók kötelező adatszolgáltatásának megkezdését az NTAK-ba fél évvel, 2023. július elsejéig eltolják.
- Egy évvel, 2023. december 31-ig meghosszabbítják a magán és egyéb szálláshelyek kötelező regisztrációjának határidejét a szálláshely-minősítési rendszerben.
- A koronavírus alatt bevált, 24 havi munkaidőkeret-szabályozást újra bevezetik ebben az ágazatban.
![]() |
Ahhoz, hogy a szállodák és vendéglátóhelyek nyitvatartása biztosított legyen, támogatásra van szükség – mondta Gulyás Gergely |
Fotó: MTI/Kovács Tamás |
Gulyás Gergely az intézkedéscsomag bejelentését azzal vezette fel, hogy nagyon fontos bevételi forrása Magyarországnak a turisztikai iparágból származó bevétel, az ágazat a Covid nehéz évei után, még az energiaválsággal terhelten is jó évet fog zárni, de ahhoz, hogy a szállodák és vendéglátóhelyek nyitvatartása biztosított legyen, támogatásra van szükség – hangsúlyozta.
Az év első 10 hónapjában 13 millió vendég 33 millió vendégéjszakát töltött Magyarországon, ez 34 százalékkal magasabb a 2021-es értéknél és a rekordévnek számító 2019 azonos időszakától is már csak 8 százalékkal marad el. A vendéglátás árbevétele 2019 első tíz hónapjához képest 42 százalékkal, míg a tavalyi év azonos időszakához képest 45 százalékkal emelkedett – sorolta.
Az energiaárak növekedésével azonban a turisztikai ágazat is rendkívül nehéz helyzetbe került, ezért több szakmai érdekképviselet a kormányhoz fordult segítségért. A kormány által most elfogadott akcióterv és támogatás azt szolgálja, hogy a turizmus jó számai ne csökkenjenek, vidéken és a fővárosban nyitva tudjanak tartani a szállodák és vendéglátóhelyek – mondta Gulyás Gergely.