Képtárként működik tovább az egykori várpalotai zsinagóga

Forrás: MTI

 2023. december 19. 12:37

Kiállítótérként működhet tovább az egykori várpalotai zsinagóga. Az épület átadása zárja az EKF-program égisze alatt a Bakony-Balaton régióban megvalósított infrastrukturális fejlesztéseket.

Közösségi térként, a kultúra szentélyeként működhet tovább az egykori várpalotai zsinagóga – mondta Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter a felújított épület hétfői ünnepélyes átadásán.

A miniszter elmondta, az immár kiállítótérként funkcionáló épület jól illeszkedik a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa (EKF) programsorozatába, ugyanakkor nemcsak egymás felé nyit ablakot, hanem a múlt felé is, hirdeti az elődök emlékezetét és dicsőségét.

A miniszter reményét fejezte ki, hogy az EKF adta lendület a jövőben is megmarad, ami további muníciót biztosítana a térség társadalmi és kulturális életének.

Az egykori zsinagóga képtárként működik tovább, az épületben hazai és külföldi kiállítások, koncertek, irodalmi estek is rendszeresen helyet kapnak majd.

Képtárként működik tovább az egykori zsinagóga

Fotó:MTI/Bodnár Boglárka

 

Müller Mihály, az EKF sajtófőnöke elmondta, az átalakítást 600 millió forinttal támogatta az Európai Unió, ezt saját forrásból százmillióval egészítette ki Várpalota önkormányzata. Az épület átadása zárja az EKF-program égisze alatt a Bakony-Balaton régióban megvalósított tizenkilenc infrastrukturális fejlesztést. Ezek között volt a balatonfüredi Modern Műtár kiállító- és közösségi tér létrehozása, az ajkai Kriptongyár felújítása és többfunkciós élményközponttá alakítása, valamint a Káli Kövek Alkotó- és Rendezvényház megvalósítása Salföldön.

Az EKF-program célja volt, hogy Veszprém és a térség korábban fontos, de mára eredeti funkcióját elveszített épületeit új, elsősorban kulturális funkciókkal töltsék meg.

Az épület átadása zárta a Bakony-Balaton régióban megvalósított EKF-fejlesztéseket

Fotó: MTI/Bodnár Boglárka

 

A várpalotai zsidó közösség 1826-ban határozott a templom építése mellett. Nyolc éven át gyűjtöttek az építkezésre, a munkát csak 1834-ben kezdték el, a templomot 1840-ben szentelték fel. 1927-ben földrengés következtében súlyosan megsérült a zsinagóga, majd a második világháborúban egy bombatámadás okozott károkat benne és a környező épületekben. A háború után a zsidó hitközség megszűnt, az épület 1950-ben még romokban állt, később a vájáriskola ebédlője kapott benne helyet. Az 1980-as évektől Várpalota egyik jelentős festőművésze előtt tisztelegve Nagy Gyula Galériaként működött – mondta a sajtófőnök.

Az épületben jövő tavaszig Pogány Gábor Benő Munkácsy-díjas szobrászművész alkotásai láthatók. A jövő évben a város képzőművészeti gyűjteményének legértékesebb darabjaiból,  többek között Matzon Frigyes szobraiból és Bíró Antal festményeiből is rendeznek itt kiállítást.