Magyar desztinációk is pályázhatnak a fenntartható turisztikai programok világversenyére

Forrás: turizmus.com

 2023. április 07. 09:09

A Green Destinations 2014 óta szervezi meg minden évben azt a nemzetközi versenyt, amelyen a fenntartható turizmushoz kapcsolódó legjobb desztinációs szintű programokat mutatják be. A versenyre már több mint 100 ország jó gyakorlatait jelölték, hazai desztináció azonban eddig még soha nem indult.

A legjobb fenntarthatósági programok közül az a száz, amely kiemelkedik a nevezők közül a hatékonyság, az innováció, az inspiráció és az átvihetőség tekintetében, felkerül a top 100-as listára, amelyet a Green Destinations éves konferenciáján októberben Észtországban mutatnak be.

A top 100 program mindegyike jelölhető lesz a Green Destinations Story Awards díjátadójára 6 témában, ennek eredményét a 2024-es berlini ITB szakvásáron hirdetik ki.

A verseny kiváló első lépést jelent azon desztinációk számára (desztinációk alatt nem desztinációmenedzsment szervezeteket, hanem úti célokat értünk), amelyek a fenntartható turizmus alapelvei tekintetében szeretnék felmérni teljesítményüket.

A Green Destinations a Global Sustainable Tourism Council (GSTC) minősítő testületeként dolgozik a fenntartható turizmusért, a nevezési folyamatot is ennek megfelelően állították össze. Ahhoz ugyanis, hogy egy desztináció részt vehessen a versenyen, meg kell felelnie 15 alapkritériumnak, melyek a következők:

  1. Szükség van egy olyan szakemberre a desztinációban, akinek a feladata a fenntartható turizmus támogatása.
  2. Szükség van egy folyamatosan fejlesztett vonzerőleltárra.
  3. Szükség van egy desztinációkezelési stratégiára.
  4. Kutatásnak / programnak kell rendelkezésre állnia a turizmus természetre gyakorolt hatásainak a kezeléséről.
  5. Rendelkezésre kell állnia megfelelő terveknek a tájképmegőrzés érdekében.
  6. Dokumentálni kell, hogy a desztináció törekszik a szilárd hulladék csökkentésére.
  7. Dokumentálni kell, hogy a desztináció odafigyel az utazásból származó közlekedési kibocsátások csökkentésére és erre a kommunikációban, termékfejlesztésben kiemelten is fókuszál.
  8. A desztináció odafigyel az energiafogyasztás csökkentése.
  9. A desztináció tudatosan dolgozik a  kézzelfogható kulturális örökség megőrzésén.
  10. A desztináció tudatosan fókuszál a szellemi örökség bemutatására és megőrzésére.
  11. A tervezési folyamatokba a desztináció dokumentáltan bevonja a helyi szereplőket.
  12. A desztináció támogatja a helyi vállalkozások munkáját (pl. marketingtámogatás vagy egyéb formában).
  13. A desztináció részt vesz a helyi termékek és szolgáltatások népszerűsítésében.
  14. A desztináció dokumentáltan odafigyel az egészségre, biztonságra (pl. a látogatómenedzsmentbe beépíti a megfelelő távolságtartást, olyan eszközöket biztosít, amely lehetővé teszi a tömegturizmus kialakulását stb.).
  15. A desztináció részt vesz a vállalkozások fenntarthatóságának előmozdításában.

Természeti értékek Tamásiban

Fotó: Innotime Hungary

A Green Destinations magyarországi képviselete, az Innotime Hungary Kft. minden jelentkezőnek ingyenes tanácsadást nyújt a fenti kritériumrendszernek való megfelelés érdekében. Ebben nagy előnyt jelent a hazai indulók számára, hogy a cég munkatársa előzőleg a Green Destinations csapatának tagjaként két éven keresztül vezette a top 100 versenyt.

A magyarországi érdeklődők számára a nevezés határideje 2023. május 1. A világverseny részleteiről a csenge.adriany@innotime-hungary.com e-mail címen, valamint a Green Destinations honlapján lehet további információkat kapni.