Operadíva egykori villájából lett múzeum a Bajza utcában
Forrás: turizmus.com
2022. május 19. 17:37
A 30-as évek ünnepelt operaénekese, Walter Rózsi és családjának egykori otthona Budapest egyedülálló építészeti emléke, egyben az egyetlen nyilvánosan látogatható modern villa Magyarországon.
A mai formájában 2017-ben létrehozott MÉM MDK első önálló kiállítóhelye nem csak az intézmény számára különlegesség: Magyarországon eddig nem volt ugyanis olyan nyilvánosan látogatható épület, amely reprezentálta volna a két világháború közötti modernizmus közkedvelt időszakát.
![]() |
Az utca felőli impozáns homlokzat |
Fotó: Hack Róbert |
A Walter Rózsi-villa mostantól építészeti kiállításokkal, rendezvényekkel, beszélgetésekkel és múzeumpedagógiai foglalkozásokkal várja az érdeklődőket a VII. kerületi Bajza utca 10. alatt.
A modernista luxusvilla – amelyhez hasonlókat a fővárosban csak Budán találunk – 1936-ban Walter Rózsi operaénekes és családja számára épült Fischer József építész és Pécsi Eszter statikus mérnök tervei alapján. A család azonban csak 13 évig élvezhette az épület kényelmét. 1949-ben államosították, majd a következő hatvan évben a Belügyminisztérium kórháza használta. Felújítása és kiállítóhellyé alakítása a Magyar Művészeti Akadémia finanszírozásában 2020–2022 között Kokas László építész tervei alapján valósult meg.
![]() |
A nagy szalon az impozáns lépcsőfeljáróval, a falon Walter Rózsi fotója Respighi A láng című darabjának főszerepében, alatta érintőképernyős alkalmazás mutatja be a művész életének fontosabb mozzanatait |
Fotó: turizmus.com/Vajk Brigitta |
Társasági élet színtere
A nagypolgári villa egy modern gondolkodású család számára készült, s bár külsőleg teljesen modern volt, ezt a család bútorai, a neobarokk berendezés nem tükrözte, éppen ezért nem is törekedtek a kiállítás szervezői arra, hogy az eredeti bútorokat felkutassák. Csupán korabeli fotók emlékeztetnek az egykori miliőre.
A villa terei azonban így is lenyűgözőek, különösen az első emeleti szalon, ahol a vendégeket fogadták. Walter Rózsi pedig a kor egyik legkeresettebb operaénekese volt, és szeretett dívaként élni. A nagy szalon és az impozáns terek is mind az énekesnő igényeinek megfelelően lettek kialakítva.
![]() |
A villa kert felőli arca |
Fotó: turizmus.com/Vajk Brigitta |
A tágasságot, levegősséget a nagy méretű ablakok és a teraszra nyíló harmonikaajtók még jobban kiemelik, s a tér többféle használatát teszik lehetővé.
Színtér és lakótér
Miközben a villa tereit fedezzük fel, tulajdonképpen „A Színtér és Lakótér. Modern lakóházak Magyarországon 1928–1945” című, jövő év májusáig látható kiállítást járjuk körbe, amely bemutatja a korszak építészetének jellegzetességeit, azokat az alapfogalmakat, amik mentén az építészek ezeket a modernista lakóházakat tervezték. Néhány korabeli bútordarab – köztük ritka gyerekbútorok – is reprezentálják a korszak divatirányzatát, a dolgozószobában kialakított tervezőasztal és csőszékek pedig nemcsak a villa két tervezőjét idézik meg, hanem a csőbútor világhírű megálmodóját, Breuer Marcellt is.
![]() |
Részlet a kiállításból: a 30-as évek modern bútorának számított fotel mellett ott a korabeli zeneszekrény is |
Fotó: Hack Róbert |