Magyar Termék Nagydíj a a SkyCourt acélszerkezetének

 2013. szeptember 04. 18:43

Magyar Termék Nagydíjat kapott a SkyCourt acélszerkezete, amelyet a KÉSZ Ipari Gyártó Kft. gyártott kecskeméti üzemében. Épület vagy annak egy része még soha nem kapott Magyar Termék Nagydíjat.

A Skycourt teljes egészében magyar: magyar tervezés - magyar gyártás - magyar építés és szerelés.
„Példaértékű ez az elismerés, hiszen a SkyCourt acélszerkezet tervezése, gyártása és felépítése magyar tudás és munka eredménye. Büszke vagyok, hogy az ország kapuja magyar termék lett." - mondta Farkas Dezső, a Kész Ipari gyártó Kft. ügyvezető igazgatója.
A Sky Court acélszerkezete, melyet a KÉSZ Ipari Gyártó Kft. kecskeméti acélszerkezet gyárában gyártottak, a hazai és a közép-európai piacon egyedülálló. Magyarországon először valósítottak meg ilyen méretű, teljesen hegesztett kivitelű csőszerkezet tervezését és gyártását. Nemzetközi viszonylatban létezik több, hasonló konstrukciójú létesítmény, amelyek szintén repülőterek, de olyan ahol a termék tervezési folyamatától kezdve a megvalósítás utolsó fázisáig egy azon projekt csapat irányít és hoz létre, nem létezik.


Ferihegy T2 Terminál bővítése és modernizációja a BUD Future program keretein belül zajlott. Ennek egyik legfontosabb és leglátványosabb eleme a Sky Court vagyis Égi Udvar megépítése. Az építész koncepció merész céljainak megvalósításához innovatív tartószerkezeti megoldások is szükségesek voltak. Az acélszerkezetek statikai számításához a KÉSZ Csoport és a Budapesti Műszaki Egyetem saját, magyar fejlesztésű ConSteel programját használták. A ConSteel szoftver az európai méretezés-elméleti tudásbázis (Eurocode 3) által adott gazdaságos tervezésen alapul, és a tervezési folyamatok automatizálása révén eddig nem tapasztalt módon gyorsítja a statikus mérnökök munkáját. A szoftver a magyar Virtuális Erőmű Program egyik alkotóelemévé nőtte ki magát 2012-re.
A SkyCourt funkcióját tekintve elsődleges szempont a felhasználók kényelme, biztonsága és hangulata volt. Amellett, hogy a formák letisztultak, az anyag megmunkálás a tökéletességig kivitelezett, maximálisan kiszolgálja az utazóközönség igényeit, áttekinthető, kihasználható tereket biztosít. Maga a szerkezet egy szárnyat formál, amely a repülés szabadságát szimbolizálja. Arra törekszik, hogy az utazó a légi oldal felé történő nyitottsággal kényelmesen rá tudjon hangolódni a repülés élményére.

 

Jelentős megtakarítást hozott a SkyCourt építésénél a magyar fejlesztésű statikai szoftver


A magyar fejlesztésű ConSteel statikai szoftvernek köszönhetően a Budapest Airport új utasforgalmi csarnoka, a SkyCourt tervezésénél, megépítésénél 750 tonna acélt, 1800 munkaórát és 2 millió forint értékű energiát takarítottak meg - mondta Pintyőke Marcell, a Magyar Termék Nagydíjat nyert épület tervezését és kivitelezését is végző Kész Holding Zrt. marketing igazgatója szerdán sajtótájékoztatón Budapesten.
Aszoftvert a Kész Csoport, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem fejlesztette ki. A tájékoztatón Stephan Schattney, a Budapest Airport műszaki központjának igazgatója kifejtette: a kétéves működés minden műszaki és minőségi elvárást igazolt. A 24 ezer négyzetméteres épületen 65 méteres fesztávot kellett áthidalni acélszerkezettel.
A projekt 100 millió euróba került, ez akkori árfolyamon 27, a main pedig 30 milliárd forint - ismertette Hardy Mihály, a Budapest Airport kommunikációs igazgatója.
A kivitelezési szerződést kétszer is módosítani kellett, mivel a globális válság és a Malév csődje miatt el kellett hagyni például a ki- és beszálláshoz használt "csőröket" tartalmazó mólókat - válaszolta Stephan Schattney az MTI kérdésére.
A KÉSZ csoport - magyar és külföldi - cégeit a Kész Holding Zrt. fogja össze, az árbevétele eléri az évi 70 milliárd forintot. A csoport építette a kecskeméti Mercedes gyár épületeit, és újítja fel a parlament előtti Kossuth teret is.