Töltsd fel magad kultúrával!

Forrás: turizmus.com

 2018. szeptember 05. 14:39

Világsztárok és fiatal tehetségek, formabontó köztéri programok és ősbemutatók, Bartók, Bernstein és a Baltikum – október 5-én startol, és 17 napon át tart a 27. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál, melynek idei szlogenje: Töltsd fel magad!

Október 5–21. között több mint 100 program számtalan műfajban, közel 40 helyszínen, szerte Budapesten várja a kortárs kultúra iránt érdeklődőket. A régió egyik legfontosabb összművészeti eseménysorozata ebben az évben is a kortárs művészet nemzetközi és hazai világsztárjaival, ünnepi produkciókkal, premierekkel és rendhagyó köztéri programokkal teszi felejthetetlenné az őszt – ­ hangzott el a fesztivál sajtótájékoztatóján, szeptember 5-én, az Instant kultikus romkocsmában, mely – idén először – több fesztiváleseménynek is otthont ad.

A fesztiválon idén is lesznek premierek, évfordulók, különlegességek: a The King'sSingers világpremierre készül, a magyar zeneszerző, Gyöngyösi Levente új művét Budapesten szólaltatják meg először. A Recirquel ÚjcirkuszTársulat My Land című darabja elsöprő sikert aratott az Edinburgh Fringe Fesztiválon, az új produkciót a CAFe Budapest keretében láthatja először a hazai közönség.

Az Ügy: Nagy Fruzsina, Halas Dóra és a Soharóza catwalkkoncertjét a Trafóban mutatják be

Fotó: Nagy Gergő

Az Ügy címmel mutatja be rendhagyó műfajú „catwalk koncertjét” a Soharóza az idén 20 éves Trafóban, Balog József zongoraművész Wolf Péter Wolf-temperiertes Klavier című művét szólaltatja meg lemezbemutató koncertjén, a jubiláló Budafoki Dohnányi Zenekar pedig Binder Károly és Szentpáli Roland egy-egy művének ősbemutatójával érkezik a Müpába.

A száz évvel ezelőtt született zsenit, Leonard Bernsteint két igazi csemegével ünnepli a fesztivál: Candide című, a musical és vígopera határán egyensúlyozó legendás művét Böhm György állítja színpadra, a címszerepben Szemenyei Jánossal. Sötét tónusú kétszereplős kamaraműve, a Trouble in Tahiti pedig Fekete Gyula szintén kétszereplős operájával egy estén látható majd a Zeneakadémián.

A több hangszeren játszó szenegáli előadóművész, komponista, DJ és producer, Ibaaku az Instantban fog koncertezni

Fotó: Jean-Baptiste Joire

Zene és filmművészet fonódik össze október 9-én a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben: Murnau Der letzte Mann (Az utolsó ember) című ikonikus némafilmjéhez a francia zeneszerző-zongoraművész, Karol Beffa komponált zenét, aki a Müpában maga is színpadra lép a Dubóczky Gergely vezette, kísérletező szellemű Budapest Sound Collective társaságában. De épp ilyen kihagyhatatlan Werner Herzog 2010-es, 3D-s dokumentumfilmje, a Cave of Forgotten Dreams (Az elfeledett álmok barlangja) is az Uránia Nemzeti Filmszínházban, október 18-án: a nemzetközi díjakkal kitüntetett alkotást Ernst Reijseger csellista-zeneszerző kompozíciója kíséri.

A fesztivál nyitókoncertjét a Sinfonietta Riga adja elő a Müpában

Fotó: CAFe Budapest

A fesztivál minden évben kiemelt figyelmet szentel egy-egy ország kultúrájának: 2018-ban a Baltikum művészei állnak a fókuszban. A fesztivál nyitókoncertjén észt és lett művek csendülnek fel a Sinfonietta Rīga zenekarának és Erki Pehk karmesternek köszönhetően, de a világhírű francia kvartett, a Quatuor Diotima koncertjén, és a neves gitárduó, a Katona Twins Fifty-Fifty című estjén is felbukkan észt kompozíció. Október 6-án pedig a Baltikum egyik legizgalmasabb popzenei produkciója, az észt Girls in Pearls veszi birtokba az A38 Hajó színpadát.

Sétálva vagy épp metrózva is belekóstolhatunk a hamisítatlan fesztiválhangulatba. Márkus Sándor „városi vadászles” installációja október 5-től tart tükröt az utca emberének. Joan Català katalán művész Pelat című köztéri mozgásszínházi darabja megható bizalmi játék és kivételes közösségi élmény egyben: főszerepben egy oszlop és egy ember. Az ötödik éve működő Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ különleges szabadtéri installációval emlékezik 105 éve született névadójára, a világ legismertebb fotóriporterére, az Erzsébet téren. A Fővám téri metróállomáson pedig Horváth Éva Mónika impozáns méretű, Tömegdinamikák című térinstallációjával találkozhatnak az arra járók.


Egyenes labirintus címmel az irodalom és cirkuszművészet bámulatos kompozíciójaként páratlan összművészeti produkciót láthat a közönség a Fővárosi Nagycirkuszban

Fotó: Cafe Budapest

A CAFe Budapest idén is valódi „fesztivál a fesztiválban” élményt nyújt: idén immár harmadik alkalommal nyűgözi le és perdíti táncra a közönséget a térség legnagyobb világzenei fesztiválja, a Hangvetővel közösen életre hívott Budapest Ritmo. A hazai zeneszerzés legfrissebb eredményeit négy koncerten felvonultató Mini Fesztivál vendége a balti fókuszhoz kapcsolódva a lett zeneszerző, Selga Mence lesz.

A képzőművészet rajongóinak az Art Market Budapest, az irodalom szerelmeseinek az őszi Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár ígér jobbnál jobb programokat, a Nyitott Műtermek Délutánján pedig immár 13. alkalommal tárulnak fel a stúdiók és műhelyek, hogy beleshessünk a kulisszák mögé.

„Fesztivál a fesztiválban” élményt nyújt az Art Market Budapest a Millenárison

Fotó: Posztos János

Igazi csemegének ígérkezik a fesztivál új helyszínén, Szőke Gábor Miklós – hazánk egyik legsikeresebb kortárs művészének – a Csepel Művekben található stúdiójában a Békebeli brunch Wossala Rozinával. Az izgalmas, délutánba nyúló brunch Budapest aranykorát idézi, melynek keretében 30-as évekbeli piacok és vendéglők fogásai kerülnek az asztalra, illetve megismerkedhetünk Weiss Manfréd, a Csepel Művek egykori alapítójának étkezési szokásaival is. Azok a vendégek pedig, akik 30-as évekbeli öltözékben jelennek meg, egy Szőke Gábor Miklós által tervezett különleges ajándékot is kapnak.

Szőke Gábor Miklósnak, hazánk egyik legsikeresebb kortárs művészének a Csepel Művekben található stúdiója a fesztivál egyik új helyszíne

Fotó: Gábor M. Szőke

 

A fesztivál eseményeiről és részletes programjáról a

www.cafebudapestfest.hu weboldalon találhatók információk.