Nyaralóhajózás a Tisza-tavon új tájétteremmel és rétesezéssel
Magyarországon tavaly debütált a nyaralóhajózás, amelynek külföldön régóta nagy kultusza van a vízi utakon, a csatornákon. A Mahart Zrt. által szervezett hazai program két báziskikötővel rendelkezik: múlt nyáron már jártunk Tokajban és ebben a cikkben írtunk a Felső-Tiszán hajózókra váró programlehetőségekről.
Az idei szezon indításának apropóján ezúttal a Tisza-tóra invitált a Mahart és kínált szó szerint ízelőt abból, mivel tölthetik idejüket a hajókázás mellett azok, aki ott szállnak vízre.
Kisköre: báziskikötő új kilátóval és lábas házakkal
Túránk a kiskörei báziskikötő újonnan felépült helyszínéről indult, mely modern infrastruktúrájával a hajósokat, horgászokat, bicikliseket, nyaralókat egyaránt kiszolgálja. Könnyű megtalálni a vízről is a kikötőt, mivel mellette nyújtózkodik Kisköre új látványossága, a két összefordított hajótestet formázó kilátó.
![]() |
A Tisza-tóra és a kikötőre nyílik panoráma Kisköre új kilátójából |
Fotó: turizmus.com |
Ahogy egyre feljebb kapaszkodtunk a lépcsőn a 19 méter magas toronyba, úgy szélesedett előttünk a Tisza-tóra és a környező tájra nyíló panoráma. Az egyik oldalon a végtelenbe vesző víztükörben lehet gyönyörködni, a másikon a kiskörei víztározó zárja a látványt. A kilátót körülölelő, cölöpökön álló színes lábas házak egyikében a nyaralóhajózás vendégfogadó irodája kapott helyet, a másik a vízi rendőrségé, a harmadikban nagy kapacitású modern mosdóblokk szolgálja a kirándulók komfortját, a negyedikbe a tervek szerint egy kávézó költözik majd.
![]() |
Kiskörén 12 légkondis nyaralóhajó bérelhető idén |
Fotó: turizmus.com |
Kiskörén idén 12, Tokajban pedig 8 Nicols nyaralóhajó állomásozik, amelyeket a tavalyi tapasztalatok alapján az új szezonra már légkondicionálóval és szúnyoghálóval is felszereltek, így sem a nyári kánikula, sem a kellemetlen vérszívók nem csorbítják majd a vízen lakás élményét. De hogyan is néz ki egy nyaralóhajó?
Gyerekjáték a hajóvezetés
A kajütben felszerelt konyha-társalgó rész a főzőcskézés, közös étkezések, kártyapartik helyszíne, mögötte pedig a hajó méretétől függően 2, 3 vagy 4 komfortos hálókabint alakítottak ki közös fürdőszobával. A decken lehet napozni, és ott található az árnyékolóval fedett egyik kormányülés is (a másik a kajütben).
A Mahart munkatársai rendre hangsúlyozzák: hajóvezetői engedély és vízi jártasság nélkül is bárki veszélytelenül elmanőverezhet egy ilyen járművet. Előzetesen mindössze egy másfél órás oktatáson kell részt venni, és utána már vízre is lehet szállni.
![]() |
Navigációs berendezés, kormány és gázkar – bárki pár perc alatt elsajátíthatja a kormányzást |
Fotó: turizmus.com |
A beépített navigációs berendezés segít a tájékozódásban, nekünk csak a kormányt és a gázkart kell kezelni, ráadásul mindössze 8-10 km/órás átlagos haladási sebesség mellett. Nos, a szűk fél óra, amíg a kezembe tarthattam a kormány, meggyőzött arról, valóban könnyedén elboldogulni egy ilyen hajót vezetésével, gyorsan meg lehet szokni, hogy az autóhoz képest nagyobb rátartást kell hagyni az irányváltáshoz. Persze, aki kibérel egy nyaralóhajót, annak a biztonságos elindulást és kikötést is megtanítják a gyakorlati oktatáson.
Indulás előtt javasolják letölteni a NaviBoat alkalmazást, amellyel nemcsak helyzetünket, sebességünket és a célként megjelölt kikötőig hátralévő időt követhetjük nyomon, de túratervezéshez is kiváló segítséget nyújt az applikáció, mivel a nyaralóhajóval elérhető helyekről, a környék látnivalóiról, strandjairól, aktivitási lehetőségeiről és étkezőhelyeiről is információval szolgál.
Mit láthatunk útközben?
A kifejezetten lassú járású nyaralóhajókkal a Tisza-tó öt medencéje közül az Abádszalóki- és a Sarudi-medencéjét lehet felfedezni. A kiskörei báziskikötőből, a tavon és a folyón felváltva hajózva, Abádszalók és Tiszafüred irányába indulhatunk. A legészakibb hajózható pont jelenleg Tiszalök, ahol megnézhető a monumentális vízi erőmű. (Jövőre a tervek szerint már át lehet majd zsilipelni és ezzel megnyílik a út a nyaralóhajósok számára a Tisza-tó és Felső-Tisza között.)
![]() |
Kis csapatunk a sajtóúton – a deck ideális hely a szemlélődéshez, napozáshoz |
Fotó: Mahart |
Mi Kiskörétől Sarudig hajóztunk, s már ez a kétórás út is számos látnivalót nyújtott: kiépített strandok, romantikus horgászkalyibák és vadregényes ártéri erdők mellett haladtunk el, amelyekből hol egy vércse, hol egy héja röppent fel, de számomra a legkülönlegesebb élményt a két eltérő színű víz, az élő Tisza kékje és a tó zöldje találkozásának megfigyelése jelentette.
A Tisza-tó keskeny öblítő csatornáiban nem tudnak közlekedni a nyaralóhajók, azonban a festői holtágak, a tó rejtett lápvilágának és madárrezervátumának bebarangolásához kishajót, kajakot vagy kenut bármelyik kikötőben lehet bérelni.
![]() |
Útközben vízi madarakat is sikerült lencsevégre kapni |
Fotó: turizmus.com |
Ráadásul bringára váltva is elindulhatnak felfedezni a vidéket. A tavat övező gáton mintegy természetes kilátóból élvezhető a tó magával ragadó látványa, a Tiszafüred és Poroszló között tavaly átadott kerékpáros hídnak köszönhetően pedig immár 65 km-et tekerhetünk biztonságosan a tó körül. Ezt a legutoljára elkészült, a Tisza-tavat átszelő, 6,5 km-es látványos szakaszt idén az Év Kerékpárútjának is megválasztották.
Sarudon kikötve, például elkerekezhetnek azokra a helyekre, amelyeket mi időszűkében kisbusszal kerestünk fel a sajtóúton.
Kedvezményes foglalás május végéig
A nyaralóhajózás szezonja májustól október végéig tart. Kiskörén 12, Tokajban 8 hajót lehet kibérelni legkevesebb két napra. A fedélzetre kerékpárt, grillsütőt vagy napozóágyat is lehet kérni, de előre leadott bevásárlólista alapján akár a hűtőszekrényt is megtöltik.
Egy 4-6 férőhelyes hajó bérleti díjat 863 eurótól indul, míg egy 8-10 személyes járműt egy hétre 3978 euróért lehet kivenni. Érdemes élni a május végéig tartó akcióval, a Mahart ugyanis 10-30 százalékos kedvezményes foglalási lehetőséget kínál júniusig végéig igénybe vehető hajózásra.

Új ételstílus: tájétterem Sarudon
Kücsön Gyula, a sarudi Élményfalu megálmodója április végén nyitotta meg a településen új vendéglátóegységét, a Sulyom tájéttermet, amelyet a slow life mozgalom jegyében, a helyi értékeket összegyűjtve, idővel a tó kulturális és közösségi központjává is szeretne tenni.
![]() |
A tájétterem nevét adó sulyommal hamarosan az étlapon is találkozhatnak a vendégek |
Fotó: Mahart |
A hatalmas terasszal büszkélkedő, több részre tagolt étterem egyik épülete felnőttbarát, míg a gyermekes családok számára külön étkezőrészt alakítottak ki játékokkal, június közepétől pedig játszótér és állatsimogató is várja a kicsiket. A még szintén épülő bemutatókertben a vidékre jellemző haszonnövényeket mutatják majd be, amelyek az igényes bisztrókonyha számára alapanyagként szolgálhatnak.
A névadó sulyom (más néven vízigesztenye) formája visszaköszön a dizájnban is, és hamarosan az étlapon is találkozhatnak vele a vendégek. A védett, csak kézzel szüretelhető vízi növény tüskés burka ugyanis szív alakú magot rejt, amelynek íze zsengén a zöldborsóra, éretten a mandulára emlékeztet – mesélte házigazdánk.
![]() |
Szürke harcsából készült a tepertő előételként |
Fotó: turizmus.com |
A Tisza-tó több mint 60 százalékát beborító, jelenleg „átoknövényként" számon tartott sulyomból Kücsön Gyuláék haszonnövényt, egy új hungarikumot szeretnének teremteni, amely a magyar csúcsgasztronómia különleges alapanyaga lehet. Ebben partnere Berecz Ádám séf, aki fiatal kora ellenére olyan kreatív és ízes fogásokkal kápráztatott el bennünket, mint a szürke harcsából készült tepertő, a panna cottás gyümölcsleves, vagy a rosé kacsamell vargányás pappardellével.
Házi rétes, betyárbatyu, fűben heverészés Poroszlón
Innen tovább lehet kerekezni Poroszlóra, ahol a Tisza-tavi Ökocentrum hatalmas akváriumrendszerével és állatbemutatókkal várja látogatóit. Mi most a település másik, gasztronómia vonalon nevezetes helyével, a Poroszlói Rétesházzal ismerkedtünk, amelynek sós és édes finomságaiért Pestről is elzarándokolnak – büszkélkedett Krusper Tímea cukrász, a vállalkozásnak helyet adó, gyönyörűen felújított régi parasztház udvarán.
![]() |
A füvesített kertben virágözön, muskátlival beültetett szőlőprés, köcsögfa járulnak hozzá a rétesház romantikus vidéki hangulatához |
Fotó: turizmus.com |
Bár asztalok mellett is elfogyaszthatjuk a hájas tésztából frissen sütött házi réteseket, a medvehagymás pogácsát vagy éppen a baconnal, hagymával, füstölt tarjával töltött laktató betyárbatyut, tökéletesen megértjük, hogy a kerékpárral érkezők miért inkább a fűbe heveredve szeretnek itt megpihenni és feltölteni energiaraktáraikat.
Tizenkét évvel ezelőtt egy faházból indították a rétesezőt, amit évről évre saját erőből fejlesztettek. Az előre bejelentkezett csoportokat egytálétellel várják, a nyaralóhajósok számára reggelicsomagot készítenek, és csapatépítő programokat is tartanak, amikor a vendégeket is bevonják a dagasztás és nyújtás fortélyaiba, vagy épp a tortakészítésbe tudományába – hallhattuk.
![]() |
Betyárbatyu, medvehagymás pogácsa és mennyei rétesek |
Fotó: turizmus.com |
A több napra érkezőket a szomszédos telken lévő apartmanházukban tudják elhelyezni, ahol 16-18 személy szállásolható el egyszerre. A messze földön híres rétesek előállításán ma már egy kisebb csapat serénykedik a háttérkonyhán, de Tímea változatlanul ragaszkodik ahhoz, hogy a házi lekvárokat és szörpöket saját kezűleg készítse el – hallhattuk.
No para, ha van sör
A tiszafüredi Nopara GyógySERtár egy lakóház földszintén és kertjében működik 2018 óta. A tulajdonosok, Minár Ágnes és férje helyben készült kézműves sörökkel várják a betérőket, akik a „pörgő" pedagógus feleség jóvoltából a házi sörfőzés rejtelmeibe is beavatást nyerhetnek a különféle nedűk kóstolgatása közben.
![]() |
Az udvaron felállított kiszolgált tűzoltókocsiból is sör folyik, pontosabban a slagok helyére szerelt csapokból |
Fotó: turizmus.com |
Van itt ale, IPA, lager, búzasör és vörös (utóbbi a sokat mondó Lenin Ale nevet kapta), ízesítve lime-gyömbért, meggyeset, áfonyásat kínálnak, akik pedig végkép nem szeretik a sör keserűségét, azoknak a málnás, feketeribizlis és barackos ízűeket ajánlják.
A tulajdonosok folyamatosan az újításon törik fejüket. A helyi pálinkafőzdével együttműködve különleges sörpárlatot is gyártanak (pálinkának azért nem nevezhető, mert nem gyümölcsből készül), de céklából, zellerből és sütőtökből is készül párlat, sőt répából és uborkából is tervezik a kínálat bővítését. Ezekből elég pár csepp, amivel például odahaz a leveseket lehet izgalmasabbá tenni.
![]() |
A bringások kedvence a búzasör (bal szélen) |
Fotó: turizmus.com |
A poroszlói Füzes Sajtműhellyel közös legújabb fejlesztésük pedig a sörben érlelt sajt, amelyet fokhagymával és malátaliszttel ízesítenek. De akik előre bejelentkeznek, azok Ágnes asszony specialitását, a tépett malachúst is megkóstolhatják, amit – mi mással – szintén sörrel bolondítanak meg.
További információ a nyaralóhajó-bérlésről, az útvonalakról és a programlehetőségekről itt érhető el: nyaralohajozas.hu