Megvan a Bocuse d’Or magyar döntőjének győztese
Hatalmas érdeklődés övezte a versenyt, amelyen a következő séfek szerepeltek saját commis-jaikkal, valamint a nekik kisorsolt második commis-val:
- Balog Szabolcs, Almavirág Étterem, commis: Takács László
- Hack Barnabás, Costes Group, commis: Márfi Dominik
- Kelemen Roland, Hunguest Sóstó, Nyíregyháza, commis: Fodor Noel
- Molnár Bence, Essencia, commis: Kaiser Botond
A versenyre – a szokásos módon – két étellel kellett készülnie a jelölteknek. Az egyik téma a lazac volt, amelyet mártással, két vegetáriánus körettel és egy külön edényben szervírozott raguval kellett prezentálni. A másik téma egy szintén meleg, tengeri herkentyűs étel volt, amelyhez kötelezően kellett használni céklát, almát, zellert, valamint egyfajta kagylót és egyfajta rákot.
A verseny lebonyolításában és szakmai felügyeletében a legkiválóbb hazai szakemberek vettek részt. A kóstoló zsűriben szinte az összes hazai Michelin-csillagos étterem séfje képviseltette magát. Az elnöki pozíciót a két magyarországi két Michelin-csillagos étterem, a Stand és a Platán séfjei, azaz Szulló Szabina, Széll Tamás és Pesti István foglalta el.
Ugyancsak kóstolt és pontozott Koppány Levente (Costes*), Barna Ádám (42 Restaurant*), Tóth Szilárd (Salt*), Tiago Sabarigo (Essência Restaurant Tiago & Éva*), Kaszás Kornél (Babel*), Rácz Jenő (Rumour*), valamint Breitenbach Attila, Pohner Ádám és Molnár Márk, akiket egy-egy versenyző delegált a zsűribe.
Idén a magyar döntőn a lyoni bronz nyertes Dalnoki Bence volt a konyhai zsűri elnöke. Ha valaki, ő biztosan testközelből ismeri, mi az elvárás a konyhai munkával kapcsolatban a világ legrangosabb szakácsversenyének nemzetközi fordulóin. Ugyancsak a konyhai zsűri tagja volt Volenter István, aki Tallinnban coach-ként versenyzett a magyar csapattal.
Erdei János és Thür Ádám is a szigorú bírák között foglalt helyet, akárcsak Nyikos Patrik, aki commis-ként szintén tagja volt a lyoni bronzos csapatnak.
Kelemen Roland nyert
A Bocuse d’Or magyar döntőjének nyertese Kelemen Roland lett. Roland a debreceni Aranybika Szakközépiskolában tanulta a szakmát, ezt követően a hajdúszoboszlói Hunguest Hotelben dolgozott, miközben érettségit tett. Két éve erősíti Nyíregyházán a Hunguest Sóstó szállodát mint séfhelyettes. Idén mesterszakács címet szerzett. Nem először indult a hazai válogatón, és bár eddig is figyelemre méltó teljesítményt nyújtott, nyerni ma először tudott.
![]() |
A Bocuse d’Or magyar döntőjének nyertese Kelemen Roland (balról a negyedik) |
Fotó: Fekete Antonio |
![]() |
Fésűkagylóba göngyölt homár |
Fotó: Fekete Antonio |
Pesti István életműdíjas lett
A magyar döntőn a Magyar Bocuse d’Or Akadémia a szokott módon életműdíjat is átadott. Idén a két Michelin-csillagos Platán Gourmet séfje, Pesti István vehette át az elismerést.
Pesti István tanulmányait a Gundel Károly Vendéglátóipari Szakközépiskolában végezte, első munkahelye a Grand Hotel Hungária volt 1986-ban. Ezután a Cosmo Étterem, majd a Cyrano konyhafőnöke lett. A nyitást követően öt évig vezette a Babel konyháját, itteni munkáját már komoly nemzetközi elismerésekkel díjazták.
2015-ben, immár a Tanti konyhafőnökeként megszerezte az étteremnek a Michelin-csillagot, néhány héttel később azonban elhagyta Budapestet és Tatára költözött.
![]() |
Pesti István életműdíjat kapott |
Fotó: Platán Restaurant |
Víziója, hogy a vendéglátásban a vidéké a jövő, munkamódszere, amely a hosszútávú terveken alapul, sok munkával, apró lépésekkel és alulról építkezik, hét év alatt mind beigazolódtak és követendő példává váltak. Vezetésével a Platán Gourmet 2022-ben – Magyarországon egyedülálló módon – rögtön két Michelin-csillagot kapott, a szintén általa vezetett Platán Bisztró pedig Michelin-ajánlással gazdagodott. Életútja, gondolkodása és bátorsága egyedülálló színfolt a magyar gasztronómiában – áll a Magyar Bocuse d’Or Akadémia ajánlásában.
Ez várható Norvégiában
Miközben zajlott a magyar döntő, Hamvas Zoltán, a Magyar Bocuse d’Or Akadémia elnöke azt a hírt kapta a nemzetközi szervezőbizottságtól, hogy a norvégiai versenyen – ahogyan a legtöbben számítottak is rá – a tengeri állatok kapják a főszerepet. A tálat két fő összetevőből, a lofoteni skreiből, azaz egy Norvégiában honos tőkehalból, valamint a frøyai fésűkagylóból kell megalkotni. Ehhez két zöldségköretet kell majd készíteni, valamint egy harmadikat, amelyben a tőkehalnak is szerepelnie kell.