Hozza ki a legtöbbet a reptéri átszállásból, várakozás helyett nézze meg ezt az öt várost!

Forrás: turizmus.com

 2023. december 06. 14:17

Ha nincs közvetlen járat vagy épp spórolni szeretnénk, és átszállással olcsóbb lehet a repülés, akkor bizony akár hosszú órákon át várakozhatunk a reptéren. Az okos utazók azonban hatékonyan kihasználhatják ezt az időt, hogy az ne telefonnyomkodással, hanem a város felfedezésével teljen.

A Kiwi.com 2023. november közepéig összesítette adatait, és megnézte, hol áll a magyar utazók rendelkezésére 9-nél is több óra a reptéri átszálláskor. A legnépszerűbb helyek között szerepelt Athén (14 óra), Brüsszel (közel 15 óra), Dubaj (közel 14 óra) és Madrid (13,5 óra). A leghosszabb átszállási idő átlagosan Sanghajban volt, ahol közel 15,5 órát kellett várni a transzferre. Ha kivesszük azt a 2-3 órát, amit a felszállás előtt a repülőtéren kell tölteni, akkor is a legtöbb helyen az utazóknak több mint 9 órájuk maradt az adott város felfedezésére.

A cseh utazási technológiai vállalat összeállította, hogyan tudjuk ezekben a városokban a legtöbbet kihozni a reptéri átszállásból.

 

1. Athén, ahol a szemünket és az ízlelőbimbóinkat is kényeztethetjük

Ha a demokrácia születésének fellegvárában száll le a gépünk a következő úti célunk felé, és rendelkezünk némi idővel, a 3-as (kék) metróval kb. 40 perc alatt be lehet jutni a belvárosba, a retúrjegy 16 euróba kerül. Ha fejest ugranánk a kulturális élményekbe, szálljunk le a Monastiraki téren a metróról, hiszen itt áll Hadrianus könyvtára, melynek tekintélyt parancsoló oszlopai ontják magukból a történelmet. Tíz perces sétával a város főterére, a Syntagma (Alkotmány) térre érkezhetünk. A környéken nagy a pezsgés, az őrségváltás pedig igazi látványosságnak számít. A téren menetelnek ugyanis díszegyenruhában az elnöki testőrség katonái, az evzonok, akinél kikötés, hogy 187 centiméternél magasabbnak kell lenniük.

Ha megnéztük az őrségváltást (naponta 11 alkalommal teszik ezt), szálljunk fel a 2-es metróra a téren, és vegyük az irányt Athén fő látványossága, az Akropolisz felé. A 2500 éves épületegyüttes az UNESCO világörökségének része. 24 éven aluli EU állampolgárok féláron vásárolhatnak a helyszínen jegyet.

Athénban kötelező látnivaló az Akropolisz

Fotó: Kiwi.com

 

 

De Görögország legalább olyan híres a gasztronómiájáról, mint a történelmi és kulturális örökségéről. Kóstoljuk meg az igazi görög gyrost vagy muszakát, fogyasszunk el a kávénk mellé egy finom baklavát – erre remek lehetőséget nyílik a hangulatos Plaka negyedben, amely hangulatos éttermekkel és kávézókkal várja a látogatókat. Innen pár perc séta a Monastiraki tér, ahol fel is szállhatunk a 3-as metróra, amivel egyenesen a repülőtérig utazhatunk.

 

2. Brüsszel, a képregények szerelmeseinek és az édesszájúaknak

Brüsszeli átszállásnál sok lehetőség vár ránk a belvárosban, ahova fél óra alatt bejuthatunk busszal a Brüsszel-Zaventem repülőtérről 7 euróért. A 12-es busz végállomása a Place du Trône, innen számos irányba indulhatunk. Kezdjük a felfedezést Brüsszel ikonikus pisilő kisfiújával (Manneken Pis), akit jeles alkalmakkor különféle ruhácskákba öltöztetnek. Ezek gyűjteményét múzeumban is megnézhetjük. A szobortól öt perc sétára található a város híres barokk és gót stílusú főtere, a Grand-Place, a városháza is itt helyezkedik el.

Brüsszelben sok látnivaló várja az utazókat a belvárosban

Fotó: Kiwi.com

 

Innen két irányba is indulhatunk: a régiségek és egyedi tárgyak szerelmesei csodálatos kincsekre lelhetnek a Jeu de Balle bolhapiacon, ami természetesen vásárlás nélkül is maradandó élményt nyújthat. Ha pedig nem érjük be a tűzfalakon látható sokféle képregényjelenettel, amely a belgák nemzeti büszkesége, köztük – csak hogy a legismertebbeket említsük – TinTin, Asterix és Obelix, Lucky Luke és a Hupikék törpikék, látogassunk el az innen tíz perc gyalogútra található Képregénymúzeumba (a felnőttjegyek 10-13 euró között mozognak).

Brüsszel szintén olyan város, ahol nem érdemes kihagyni a híres nemzeti ételeket, például a belga gofrit és az ismert sült krumplit. Belgium ismert a csokoládéiról is, amelyeket a szupermarketeken túl bájos kis üzletekben is beszerezhetünk a belvárosban.

 

3. Dubaj, ahol belekóstolhatunk a luxus életérzésbe –költséghatékonyan is!

Dubajról elsőként a csillogás és a luxus juthat eszünkbe, ahol nem is érdemes elhagynunk a repülőteret átszálláskor, ha a költséghatékony utazás hívei vagyunk. Ez azonban nem így van! Igenis érdemes meglátogatni a sokszínű várost, ahol rengeteg látványosság közül válogathatunk, ráadásul olcsó és ingyenes programlehetőségekből sincs hiány, és magyar állampolgárként vízumot sem kell igényelnünk a rövid látogatáshoz. Dubaj felfedezése mellett szól továbbá, hogy a repülőtér kevesebb, mint 15 kilométerre helyezkedik el a központtól, ami a piros metróvonallal 25 perces utazást jelent (1 útra szóló jegyért 1 eurónak, napijegyért pedig 5 eurónak megfelelő összeget kell fizetni).

A városközpontban található az ikonikus Burj Khalifa, amely a világ legmagasabb épülete jelenleg (828 m), ezt kívülről is megcsodálhatjuk, ahogy az építményt körülvevő tavon a híres Dubai Fountain nevű szökőkutat is.

A világ legmagasabb épületét kívülről is megéri megcsodálni

Fotó: 123rf.com

 

Ha a dubaji városnézést szeretnénk olcsón megúszni, látogassunk el Dubaj régebbi negyedeibe, például a Deira nevű városrész hagyományos piacaira a Dubai Creek (csatorna) mentén, ami vásárlás nélkül is maradandó élményt nyújthat.

A városban mindenképpen érdemes megkóstolni a helyi ételeket. A 2nd December Streeten elfogadható áron lehet megízlelni a finomságokat. Ha pedig jóllaktunk, innen pár perc séta után felszállhatunk a piros metróra, amivel kb. 25 perc alatt ismét a repülőtérre érkezhetünk.

 

4. Madrid, ahol gyönyörű parkokban pihenhetünk a reptéri váróterem helyett

Ha spanyolországi kiruccanásban gondolkodunk, nem feltétlenül Madrid az elsődleges úti célunk, pedig egy végtelenül pezsgő és élményekben gazdag városról van szó. A repülőtérről tömegközlekedéssel könnyedén bejuthatunk a városközpontba; választhatunk buszt, metrót vagy vonatot is. Kb. 30-45 perces utazással és egy útra számolva 2,6-5 euró közötti jegyárral érdemes kalkulálnunk. A buszok és a vonatok is az Atocha pályaudvarra érkeznek, ami már önmagában is egy látványosság, hiszen amellett, hogy fogadja az utazókat, egy csodálatos botanikus kert is található benne – az egyetlen ilyen vasútállomásként a világon. A pályaudvarról 20 perces tömegközlekedéssel vagy 40 perces sétával ellátogathatunk a Királyi Palotához (hétfőtől csütörtökig 16 és 18 óra között ingyenes a belépés) – itt azonban sajnos nem tudunk integetni a királyi családnak, az épületet ugyanis az állam használja.

A madridi Királyi Palotában bizonyos időszakokban ingyenes a belépés

Fotó: Kiwi.com

 

Az Atocha pályaudvartól gyalogosan pár percre helyezkedik el a Retiro Park, amely a helyiek kedvelt zöldterülete a spanyol főváros közepén. A 8 órába beleférhet múzeumlátogatás is, ha egy kis kultúrára vágyunk. Az egyik legismertebb spanyol múzeum, a Prado, szintén a park mellett található, benne többek közt Velázquez, Goya, Bosch vagy El Greco festményeivel. Persze, azt hozzá kell tenni, hogy egy pradói látogatás pár órától pár napig is terjedhet – érdeklődésünktől és vérmérsékletünkről függően.

A belvárosban (is) számos gasztronómiai élményt szerezhetünk, egy klassz tapas bárban gyorsan változatos ízeket kóstolhatunk meg, ami miatt szintén érdemes lehet beruccanni Madridba, ha átszállással utazunk.

 

5. Sanghaj – a régi és az új eszméletlen találkozása

Ha Shanghajban szállunk át, és a várakozásba belefér a városnézés, akkor igényelnünk kell tranzitvízumot a helyszínen. Nagy eséllyel a Shanghai Pudong International Airportra érkezünk, ahonnan metróval és taxival is bejuthatunk a belvárosba, de ha igazán stílusosan szeretnénk érkezni, akkor válasszuk a lebegő mágnesvasútat (maglev). Nem mellesleg ez a maglev a leggyorsabb vasút a világon. Jó tudni: aznapra szóló repülőjeggyel az egyirányú jegyek árából (50 jüan, kb. 2500 forint) 20 százalék kedvezményt adnak. A vasút a 30 km-es távot röpke nyolc (!) perc alatt teszi meg, majd a 2-es metró vonalán található Longyang Road Station állomáson tesz le minket. Mivel a 2-es metró vonala mentén számos nevezetesség található, így csak rajtunk áll, hogy milyen sorrendben látogatjuk meg ezeket, és hol mennyi időt töltünk.

A Bund az a hely, amelynek a látványa legtovább velünk maradhat. A korabeli Shanghajban itt zajlott a kereskedés, bankok, kereskedőházak épültek itt. A folyóparton túl pedig szemünk elé tárul a Pudong városrész hatalmas felhőkarcolóival. Ha szerencsések vagyunk, akkor sötétedés után is a városban lehetünk; innen a kilátást semmiképp se hagyjuk ki!

Sanghajban sötétedés után is varázslatos látvány tárul elénk

Fotó: Kiwi.com

 

A Bundtól könnyen eljuthatunk a Nanjing Roadra, amely a város leghíresebb sétálóutcája. A Yu Gardenben bepillanthatunk a kínai kertépítészetbe: az egyedi kialakítású kertben láthatunk díszes csarnokokat, pavilonokat, boltíveket, sziklakerteket. Itt található az ország legrégebbi teaháza, a Huxinting teaház, amely egy mesterséges tó közepén épült és fa oszlopokon áll. A város legismertebb buddhista temploma a Jing'an Temple az azonos nevű metrómegállónál található (szintén a 2-es vonalán).

A Bundot érdemes lehet a folyó túloldaláról is megnézni. Ha a Lujiazui megállónál (2-es vonal) szállunk le, akkor az IFC luxus plázába érkezünk. Este itt is érdemes lehet egy magasan fekvő bárt választani a jó kilátásért, pl. az ikonikus Oriental Pearl Towerre és természetesen a túlpartra.

A kínai gasztronómiát semmiképp se hagyjuk ki: akár az utcán vagy egy plázában választunk egy kifőzdét vagy esetleg egy étterem mellett tesszük le a voksunkat, kicsi az esély a csalódásra.