Elindult az online számlázás

Forrás: MTI

 2018. július 02. 10:19

Július elsején megkezdte működését az online számlarendszer, a NAV csak július végétől bírságol.

A program esetleges nem megfelelő működése miatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) július végéig még nem bírságolja az adatszolgáltatás mulasztását.

A NAV közleményében kiemelte: nem vetnek ki szankciókat azokra a vállalkozásokra, amelyek regisztrálnak, és a számlaadataikat július végéig, utólag eljuttatják a NAV-hoz.

Július végéig nem büntet a NAV

Fotó: pixabay

A számlázó programot használóknál a felkészülés elengedhetetlen része, hogy még időben felvegyék a kapcsolatot a szoftver fejlesztőjével, aki megvizsgálja, kell-e valamin változtatni a szabályos adatszolgáltatáshoz. Az online számla webes felületén nemcsak információk, hanem gyakori kérdésekre összeállított válaszok és tájékoztató videók segítik a felkészülést, lépésről lépésre bemutatva a regisztrációt és az online számlázó használatát - tájékoztatott a NAV.

Varga Mihály pénzügyminiszter korábban hangsúlyozta: a vasárnap induló online számlázás a gazdaságfehérítés újabb fontos állomása. Az adóhivatal azonnali rendelkezésére álló számlaadatok kockázatelemzések és ellenőrzések széles körű lefolytatására adnak lehetőséget.

Jelentősen visszaszoríthatja az adóelkerülést, hogy vasárnaptól az étel- és italautomaták forgalmát, valamint a nagy értékű számlák adatait online módon ellenőrzi a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) - közölte a Pénzügyminisztérium az MTI-vel.

A tárca várakozásai szerint az intézkedésnek és a nagy értékű számlák ellenőrzésének köszönhetően néhány éven belül Magyarországon 10 százalék alá csökkenhet az adóelkerülés mértéke.
Az automaták átláthatósága az EU minden tagállamában gondot jelent, ám az ágazat kifehérítése Magyarországon a végéhez ért azzal, hogy mostantól csak felügyeleti egységgel ellátott készülékek üzemelhetnek - tették hozzá. 
Az adóhivatali összeköttetésnek köszönhetően - mint írták - a NAV egy lekérdezéssel ellenőrizheti a bevallásban feltüntetett bevételeket. Hangsúlyozták, hogy az intézkedés a tisztességes vállalkozókat védi a bevételek eltitkolását üzletvitelszerűen végző adócsalóktól. 
A közlemény felidézte, hogy már a 2015-ben bevezetett regisztráció is több tízmillió forint többletbevételt hozott a költségvetésnek, emellett csaknem ötezer illegális automatát szereltek le. 
Az adóelkerülést visszaszorító intézkedéseknek köszönhetően az adórés mértéke a 2013. évi 20,9 százalékról 13,7 százalékra csökkent 2015-ben. 
Az Európai Bizottság tanulmánya alapján a becsült áfaadórés így a régiós átlag felére csökkent 2015-ben - hangsúlyozta a Pénzügyminisztérium.