Magyarországot is érinti a kínai turistacsoportok törlése
Lázár Judit, a távol-keleti beutaztatással foglalkozó EETS ügyvezető igazgatója kérdésünkre elmondta, hogy a kínai holdújév idején hagyományosan kiemelkedő a magyarországi kínai beutazóforgalom, ugyanakkor csak azokat a turistacsoportokat érinti a koronavírus miatt elrendelt korlátozás, amelyek vasárnapig nem indultak útnak Kínából.
Az EETS csoportjainak 80 százaléka már Magyarországon, illetve a régióban tartózkodik.
A korlátozás nem érinti a tajvani és hongkongi csoportokat, sem az egyéni utazókat, kivéve a Vuhanban indulni szándékozókat, hiszen a várost hermetikusan lezárták.
Lázár Judit szerint a koronavírus rövid távon nem érinti komolyan a magyarországi beutazóturizmust, mivel a február és március hagyományosan gyengének számít a forgalom szempontjából. Bízik benne, hogy április-májusra helyreállhat a normális üzletmenet.
Lázár Judit emlékeztetett, hogy a kínai hatóságok sokat tanultak néhány évvel ezelőtt a SARS-vírus okozta járványból. A mostani válsághelyzetben gyorsan reagáltak, bevezették a karantént, és folyamatosan tájékoztatják is a közvéleményt.
![]() |
Hosszabb távon nem lehet még tudni, milyen hatása lesz a járványnak a turizmusra |
Fotó: 123rtf.com |
Hóka Péter, Európa egyik legnagyobb kínai beutaztatója, a Miki Travel magyarországi cégének ügyvezetője ugyanakkor arról számolt be, hogy a kínai újévre befoglalt európai csoportoknak csak a 60 százaléka érkezett meg mostanáig, és február 8-ig minden további csoportot töröltek a kínai előírásokkal összhangban. Elmondása szerint már márciusi csoportot is töröltek a kinti partner kérésére.
Hóka Péter rámutatott: Kínában még mindig meghatározó, akár 70 százalékos a külföldi csoportos turistautak részaránya, ezért ezek korlátozása révén gátolható a járvány terjedése.
A járvány nem a legrosszabbkor jött, mivel a következő két hónap mindig a legalacsonyabb forgalmú a Magyarországra történő kínai beutazásban. Aki most kénytelen elhalasztani az útját, az később még jöhet – tette hozzá.
„Ugyanakkor van egy nagyobb félelmem: a járvány hatására egész Dél-Ázsiából és Japánból is visszaeshet a forgalom, mivel a kínai turisták tömeges elmaradása rányomja majd a bélyegét ezen országok gazdasági teljesítményére.
A hongkongi gazdaság például a sztrájkok miatt már egy ideje mélyponton van, de a kínaiak legalább eddig még utaztak oda. Most már ők sem. A japán gazdaság is megszenvedi majd a kínai turisták elmaradását" – fogalmazott Hóka Péter.
Tavaly január–november között egyébként 262 ezer kínai turista érkezett Magyarországra, és 429 ezer vendégéjszakát töltött el nálunk, mindkét 11 havi adat magasabb, mint a 2018-as teljes éves forgalom.