UNESCO-listára kerülhet a kékfestés

Forrás: MTI

 2017. március 20. 19:09

Magyarország Ausztriával, Csehországgal, Németországgal és Szlovákiával közösen terjeszti fel a kékfestés hagyományát az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára.

A kékfestés magyarországi hagyományát 2015-ben vették fel a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékére. A legkorábbi festőcéh 1208-ban Bécsben jött létre, hazánkban először 1608-ban Lőcse, Eperjes, Igló és Késmárk társulásával kezdte meg működését. A kékfestés a 18. század végétől meghonosodó festőmesterség egyik speciális ágát, a rezerv eljárású dúcnyomást és az indigóval történő textilfestést jelenti – írja közleményében az Emberi Erőforrások Minisztériuma.

A 20. század elején mintegy 400 műhely működött Magyarországon, az 1970-es években számuk már a harmincat sem érte el. Jelenleg Magyarországon nyolc berendezéssel együtt fellelhető műhelyből hat működik aktívan. A magyarországi kékfestés közösségét ezek a még meglévő, családi alapon működő kékfestőműhelyek alkotják. Mivel oktatás híján a szakma elméleti és gyakorlati elsajátítása csak műhelyekben lehetséges, a mesterség már csak e keretek között tud fennmaradni.

Magyarországon jelenleg hat kékfestő műhely működik aktívan

Fotó: gyorikekfesto.hu

 

A kékfestés hagyományának öt országgal közös előterjesztését formai és szakmai értékelést követően az UNESCO Kormányközi Bizottsága fogja tárgyalni 2018 novemberi ülésén.

Magyarország már a második alkalommal vesz részt közös felterjesztésben, hiszen a solymászat mint élő emberi örökség 18 országgal közösen szerepel a reprezentatív listán 2012 óta.